המדור הוא בעריכתה של אן רייפלד

אן היא בתה של טלילה סטן ונכדתה של אביבה סטן. מכאן שהיא גדלה בבית שדיברו בו "אסטרולוגית". כיאה למי שמזל מאזניים שולטים בבית 9 (לימודים) ו 10 (קריירה) שלה, פנתה למרות המסורת המשפחתית ללימודי משפטים, ולהסמכה כעורכת דין. אן עורכת את מדור הזוגיות ושוקדת בימים אלו על פתיחת בית ספר לאסטרולוגיה על שם אביבה סטן.

ממזל דלי באהבהכמה מילים על מזל דלי ואהבה
דלי הוא מזל אויר, שמהותו הרוחנית הנושבת בספירות העליונות ונושקת לשמיים, משקפת את היותו של אורנוס, כוכבו של מזל דלי, אל השמיים במיתולוגיה היוונית. אווריריותו של המזל באה לידי ביטוי באישיות מרחפת, קרירה ומרוחקת משהו, שאינה מסגירה את העובדה שהדלי הוא הרומנטי שבמזלות - לא מהסוג הקיטשי של יום האהבה, יום ואלנטיין (שחל אגב ב-14 בפברואר במזל דלי), אלא רומנטיקה של רוח סערה ושל סופת ברקים המתחוללת בשחקים. הרוח של הרומנטיקה הדליית הנשגבת, הגדולה מהחיים והסוערת לתפארת מתגלמת בסיפור האהבה הדרמתי של כל הזמנים, "אנקת גבהים" יצירתה הכבירה והאחת והיחידה של אמילי ברונטה, בת המאה ה-19. שיריו של אלכסנדר פן, בן מזל דלי, הולמים בדראמה ובעוצמה המכשפת שלהם את סערת הרגשות הדליית, ואת הפן הבלתי אפשרי שלה -   

" כֵּן, הָיָה זֶה לֹא טוֹב, הָיָה רַע לְתִפְאֶרֶת,

אֲבָל טוֹב שֶנִּפְגַּשְנוּ בְּלֵיל מִלֵּילוֹת;

אִם יִהְיֶה זֶה שֵנִית – אַל יִהְיֶה זֶה אַחֶרֶת."


אהבה במזל דלי אינה מכוונת חיצים אלא ברקים אל לב האוהבים. זוהי אהבה מחשמלת וגדולה מהחיים, אהבה מיתולוגית שהמקום היאה לה הוא האולימפוס. אהבה בשחקים היא ללא ספק סיפור שוחק - בני תמותה רגילים עלולים להתפחם מברקה.


 

 

דלי וטלה
האיכות הרוחנית והמרוחקת-משהו של הדלי מאתגרת את הטלה וחיזורו הנלהב מצליח להסעיר את האוויר הקריר של הדלי, המוקסם מצידו מרוח הנעורים הרעננה של הטלה ומגישתו הישירה. ההצתה ביניהם היא מהירה, וההתלהבות ההדדית מבטיחה שניצוצות של אש וגיצי חשמל יתזזו ביניהם.

 

יסודות האוויר והאש שעליהם נמנים השניים מושכים זה את זה, וגם משלימים ומתאימים זה לזה. בין הדלי לטלה יש דימיון רב אך גם מספיק שוני כדי לעניין ולאתגר זה את זה. הם דומים באהבתם לחופש ובצורך לבטא את עצמם, כמו גם בכנות שלהם - בלב שניהם מפעם אותו ניצוץ ראשוני, אוטנטי ומקורי שמחובר לעצמיות ייחודית ולילד הפנימי שלהם. אצל הטלה זהו ילד עם אופי של ג'ינג'י ואילו הילד הפנימי של הדלי הוא ילד ירוק. ושניהם מאוד מודעים לעצמם ולמאווייהם, אלא שהטלה הוא אימפולסיבי וסובייקטיבי, ואילו הדלי ניחן באורך רוח וביכולת להבין את נקודת המבט של הזולת. אך גם הדלי, ככל שהוא שליו, לעיתים זהו השקט שלפני הסערה. והסערה שבדלי אינה סערה בכוס מים, במיוחד כשהיא שפורצת באופן לגמרי בלתי צפוי כשהיא מלווה ברעמים וברקים. אך למרות שהחיכוכים ביניהם עלולים לגרום מידי פעם לקצר, ההרמוניה תחזור תוך זמן קצר לשכון ביניהם.

 

 

דלי ושור
בנוסף לעובדה שהדלי והשור שייכים ליסודות האויר והאדמה שאינם מתאימים זה לזה, מתוחה בין שני המזלות זוית קשה של 90 מעלות, המכונה "ריבוע". כך שהדלי המרחף שראשו בשמיים עלול לראות בשור טיפוס מרובע וכבד ששקוע בחומריות. ואכן לא אחת השור הוא רכושני וגם חושני מדי לטעמו של הדלי ש"אהבת נפש" מדברת אל לבו יותר מאהבת בשרים, וחיי רוח מושכים אותו יותר מעגל הכסף וסיר הבשר. אך יחד עם זאת מוטב שהשניים לא ימהרו לשפוך את דלי החלב - כי למרות שנתוני היסוד ביניהם אינם מבטיחים גן של ורדים יש בכל זאת סיכוי שבעתיד שלהם יהיה מן הוורוד, והכל בזכות אהבתם לירוק. כי למרות היותם מנוגדים כמו שמיים וארץ יש לדלי ולשור משהו משותף - שניהם אוהבי טבע ושוחרי פסטורליה ופשטות ובית קטן בערבה. שותפות אידאלית בין מזלות אלה מבוססת על יכולתו של השור להעניק לדלי את הבסיס להמראותיו, ואלה יוסיפו ערך מוסף לשותפות.

 

אם השור יתגבר על רכושנותו ולא ינסה לכבול את רוח החופש של הדלי לד' אמותיו, הוא יגלה שהאמון שנתן בו הוכיח את עצמו. והיות ודלי שנותנים בו אמון אינו נוטה לפרוח עם הרוח רבים הסיכויים שהזוגיות תזכה לפריחה רב שנתית.

 

 

דלי ותאומים
שניהם מזלות אויר מה שמבטיח הרמוניה - ואכן משבים רומנטיים ערים מנשבים בין השניים. התאומים משולים לבריזה קלילה והדלי לרוח סערה, ומה שמשותף לשניהם היא רוח נעורים רעננה, סקרנות אינטלקטואלית ורצון להיות מעורים באירועים ומעורבים בהם. שניהם זקוקים למרחב אווירי כלאוויר לנשימה ושואפים לנוע בשבילי החיים ובנתיבי האוויר כשהם חופשיים כמו הרוח.

 

הקסם הילדי השובב האופייני כל כך לתאומים משובב את לב הדלי, ואילו התאום מרותק למהותו הפרדוקסלית של הדלי שלא מפסיקה להפתיע אותו. חוש ההומור של התאומים (גם כשהוא גובל ברוח שטות) מצליח תמיד לשעשע את הדלי שניחן גם הוא בהברקות הומוריסטיות מקוריות ומפתיעות. כך שיש ביניהם שפע של צחוקים, משובים חיוביים ופירגון הדדי. למרות שרוחם של השניים בדרך כלל טובה עליהם. הבעיה היא שיחסיהם נשארים לא פעם תלויים באוויר, וכשאווירה של ארעיות וחוסר החלטיות אופפת אותם, הם מנשבים איש לדרכו. יחד עם זאת, כל עוד ימשיכו לעניין ולרתק זה את זה מובטח להם שאהבתם לא תחלוף עם הבריזה.

 

 

דלי וסרטן
מזל האוויר דלי הוא מזל הריחוק, הזרות והמשיכה לכל מה שמוזר, זר ואזוטרי, כך שהקשר עם הסרטן המשפחתי והביתי עלול להיות בעייתי לסרטן יש כמיהה לביחד צמוד ואינטימי. מה שממש לא מתאים לדלי שקרבה יתרה דוחה אותו. גם אותה ההכלה ההדדית שממנה ניזון הסרטן יכולה לכלות כל טיפה של רומנטיקה בדלי. בקיצור - הדלי נרתע מאינטימיות יתרה, ורומנטיקה בנעלי בית זה ממש לא כוס התה - או דלי המים - שלו. ולא שיש לו משהו נגד נעלי בית - אדרבה, אם הוא דלי אמיתי הוא יתהדר בהן כשהוא מוזמן לאירועים החגיגיים ביותר לתדהמת האורחים האחרים העוטים את מיטב מחלצותיהם.

 

למרות שהדלי והסרטן משדרים על גלים שונים ואף מנוגדים, יש ביניהם בכל זאת מכנה משותף – הרגשנות. כי הדלי למרות אווריריותו האינטלקטואלית היתרה, הוא בכל זאת דלי שמלא במים. וכשהוא נרגש (בדרך כלל ממעשה נאצל, ממוסיקה שגיבה, או מאופרת סבון טיפשית) הוא מתרגש עד דמעות. כדי שהקשר ביניהם יצליח על הסרטן לזכור – וטוב שיש לו זיכרון טוב - שהדלי זקוק למרחב אווירי משלו והוא שייך לעולם ולא רק למשפחתו. ועל הדלי לזכור שצדקה מתחילה בבית, ולהשתדל להעניק למי שקרוב לו משהו ממה שהוא מרעיף, או חולם להרעיף, על האנושות כולה.

 

 

דלי ואריה
הקשר שבין הדלי האוורירי למזל האש אריה הוא קשר של משיכה שבין ניגודים משלימים. מזל אריה קוטבי לדלי והוא נמצא בגלגל המזלות בדיוק מולו, מה שאומר ששני מזלות אלה אמורים להיות שונים זה מזה ב- 180 מעלות. אך למרות הניגודים יש ביניהם הרבה מן המשותף - שניהם יצירתיים, אציליים ורומנטיים לתפארת. כל אחד מהם רואה בשני את התגלמותו של יציר רוחו, את התגשמותה של השראתו, את אהבתו האולטימטיבת.

 

האהבה בין האריה, מזל הלב הגדול, למזל הרוח הנשגבה, דלי, היא סוחפת, גדולה מהחיים ושואפת לממדים מיתיים. לב הארי מתפעם לנוכח אותה איכות חד פעמית, ייחודית ואחת ויחידה שיש בדלי, והדלי מרותק אל החיוניות והאצילות של מלך החיות. כששניים אלה יחד הרומנטיקה חוגגת והחשמל מתזז באוויר. ושניהם נסחפים בסערת אהבתם הפורצת אל חדרי ליבם בהפילה את כל המחיצות ומלבה בחדרי החדרים את האש שרבים סיכוייה להיות לאש תמיד. זה יקרה אם האריה יכבד את המרחב האווירי של הדלי ויתגבר על נטייתו להשתלט עליו. הדלי, שהוא נטול כל כושר אירגון בהחלט מוכן שהאריה ינהל את חייו, ואף יהיה נכון להכתיר את האריה כראשון בין שווים. אך הוא לא יסכים לשתלטנות לשמה. גם הדלי, אדם אוניברסלי ושמיימי שכמוהו, אינו טלית שכולה תכלת כשמדובר ביחסים אישיים, והוא יצטרך להשקיע בהם יותר, אם ברצונו להבטיח שגם כאשר השלהבת הלוהבת בלב הלביא תירגע היא לא תדעך אלא תהיה לאש תמיד.

 


דלי ובתולה
הדלי יליד ט"ו בשבט הוא אילן שראשו בשמיים, אך מה לעשות ורגליו לא תמיד נוגעות באדמה. משימות היום-יום משמימות אותו כך שבעוד אמיריו נוגעים בעננים, הערפל והכאוס שולטים לו בחיים. וכאן הבתולה, מזל שתמיד נכונה להעניק את שרותיה הטובים, יכולה לסדר לדלי את הבלאגן, לספק לשורשי האוויר שלו אדמה מוצקה, וליישם עבורו את רעיונותיו השמיימיים. וכשהיא מצליחה במשימותיה היא שואבת מהן סיפוק רב. ולשם כך, אם לשם שמיים ולו גם לשם שאיבה, היא זקוקה לדלי...

 

כך שלמרות השוני הרב שבין הדלי האוורירי לבתולה הארצית, יש להם סיכוי להשלים זה את זה. מה עוד שיש להם מכנה משותף - שניהם אנשים טהורי מבט השואפים לשלמות. ובעוד הבתולה שואפת לתקן את סביבתה הקרובה ולהביא מזור לחולייה, הדלי שואף לתיקון עולם. שניהם גם "חולים על ניקיון", והדלי יודע לתפוס סמרטוט ולעשות ספונג'ה, אך בכל הקשור בסדר הוא סובל מאזלת יד, בהיותו בלאגניסט החסר כל חוש אירגון. אך לצד מגרעותיו יש לו מעלות כה נעלות... והבתולה, למרות נטייתה שלא לראות מרוב עלים את היער, מצליחה במקרה זה לחזות בצמרתו של זה האילן השגיא - מה שלא יפריע לה להבחין בכל עלה כמוש וגם להעיר עליו. אם הבתולה תתגבר על נטייתה להקניט את זולתה על כל פרט קטן קטן והדלי ירשה לבתולה לבצע בו "תיקונים" הכרחיים, יש להם סיכוי טוב להסתדר ביחד, מה עוד שהבתולה מוכנה תמיד "לעבוד על זוגיות".

 

 

דלי ומאזניים ראו מאזניים ודלי

 

דלי ועקרב ראו עקרב ודלי

 

דלי וקשת ראו קשת ודלי

 

דלי וגדי ראו גדי ודלי

 

 

דלי ודלי
מזל האוויר דלי הוא הרוחני שבמזלות, וגם המיוחד והמקורי שבהם. ילידי המזל שופעים רוח טובה וידידות, אך בהיותו של הדלי הטיפוסי אינדיבידואליסט מובהק, הוא לא משדר עם רוב האנשים על גל אחד, ולכן יוצר, לא אחת, רושם מרוחק משהו ומנותק.

 

אך ככל שילידי המזל אפופים בתחושה של מוזרות וזרות - כשדלי פוגש בדלי הוא מתחבר לפתע אל מקורותיו ומוצא את עצמו, את תמצית עצמיותו, בבבואה המשתקפת אליו מתוך מימי הדלי השני, שהיא לתדהמתו "יותר אני מאני". ואז בהבזק של ברק הוא קולט שהדלי שפגש הוא אותו האחד, אותו היחיד והמיוחד שרק איתו הוא משדר על גל אחד, באותו תדר שמרטיט את מיתר מהותו, והוא חרד להתפחם מברקו. דליים אינם נשרפים באש האהבה, אלא מתחשמלים ממנה. קופידון אינו מכוון חץ, אלא ברק אל ליבם. אך גם בעיצומו של שיגעון אהבה במתח של אלפי וולט, עשויים הדליים - אולי בשל ההלם החשמלי שבו הם נתונים - ליצור רושם תלוש, מרחף ומנותק משהו, ולהפגין אדישות שעלולה לגרום ל"קצר" ביחסים. הדלי נשלט על ידי אורנוס, אלוהי הרקיע והספירות העליונות במיתולוגיה היוונית, כך שרומנטיקה במזל דלי היא נשגבה ושמיימית ולכן, לא אחת, לא ממומשת. כל עוד אהבתו של הדלי נשארת בשחקים, היא לנצח לא נשחקת. ואכן, אהבת עולם, תרתי משמע, אופיינית לדלי.

 

 
דלי ודגים
למרות שיסודות האוויר והמים אינם מסתדרים אלה עם אלה, האוויר של הדלי והמים של הדגים מתמזגים יחד להפליא - מה עוד שבאוויר של הדלי יש מן המים, והדגים זקוקים, גם זקוקים, לבועות של אוויר. התמהיל של אוויר ומים נותן כאן ערפל וענן בשמ-מים -  ואכן יש משהו שמיימי ונשגב בשני המזלות האחרונים של גלגל המזלות. הדלי והדגים נחשבים לרוחניים ולנעלים ולמי שמחוברים ל"שם" ולמציאות ש"מעבר".

 

יש משהו לא מפוענח ובלתי נתפס בדלי הפרדוקסלי כמו גם בדג האניגמתי, שהוא המסתורי במזלות. לזוג המיוחד הזה יש גם לא מעט תכונות משותפות – שניהם טיפוסים אידאליסטיים ושוחרי טוב שלא ממש מחוברים למציאות הגשמית, ונוטים להיות פזורי דעת, לרחף ולחלום בהקיץ. שניהם גם מאוד אינטואיטיביים וקולטים זה את זה מיד - הדלי באנטנות הערטילאיות שלו והדג בחיישניו העדינים. הם משדרים ללא ספק על גל אחד וגם שמחים לגלות שהם בדעה אחת לגבי הצבע של המספר 11, ושאר עניינים שברומו של עולם. גם לגבי תורנות שטיפת כלים אין ביניהם מחלוקת כי מים זורמים הם מקור השראה לשניהם, מה שמבטיח שאפילו למטלות משמימות יש במשק ביתם ערך רוחני מוסף. הדלי והדגים זורמים ללא פסק יחד להפליא - כי מי אם לא דלי (אקוואריוס בלועזית) הוא כלי שיכול להכיל דגים? מה עוד שמובטח לדגים שוחרי החופש שלא יחושו שקירות האקוואריום סוגרים עליהם, כי אין מי שמאמין כמו הדלי בחיוניותו של מרחב אווירי וגם מסוגל להזרים שפע בועות של חמצן. כך שניתן לצפות שבספינת אהבתם שתושק בנשיקה כשמפרשיה מתנופפים בשאר רוח, תחגוג האידיליה. וגם אם לצידה יחגוג הבלגן, לשניים אלה זה לא ממש יפריע, מה עוד שגם הדלי שוחה בו כדג במים...

 


  

הכתבה עלתה לאתר ביום 17.2.2008