גולשים יקרים -
לצבע הטקסט נודעת משמעות:

טקסט כחול = לינק
טקסט סגול = הסבר


מזל-השמש

הוא המזל שבו נראתה השמש בחודש הלידה

המזל-האישי

הוא המזל שעלה באופק המזרחי של מקום הלידה, בזמן הלידה


כל האישים המוזכרים בכתבה נולדו במזל-שמש סרטן, לבד מאותם מקרים שבהם מצויין שהסרטן הוא המזל-האישי או המזל שבו נמצא הירח בעת לידתם.

כוכבים נוצצים במזל סרטן


לכבוד מזל הבמה אריה פתחנו את מדור הקולנוע ואמנויות הבמה, בהבטחה לספר סיפורים קטנים על כוכבים גדולים, וינייטות ואבק כוכבים.

 
מזל סרטן נשלט על ידי הירח הכסוף ושחקנים שנולדו בהשפעת הלבנה מביאים אל הבמה ומסך הכסף את הצד הנפשי-נשי שלהם, מביעים רכות ורגישות רוטטת, ומפליאים בסצנות של געגועים וכיסופים. ילידי הירח אינם זוהרים באבק כוכבים מסנוור, אלא משקפים את הנוגה החיוור, הרך והנוגה-משהו של הלבנה. סרטים בהשפעת הירח ומזל סרטן הם סנטימנטליים ונוסטלגיים, וסובבים סביב נושא הבית והמשפחה כשהמוטיב המרכזי בהם הוא האימהות, ההריון, הלידה ותקופת הגיל הרך – כל אלה משקפים את רכותו של הסרטן והצורך שלו בהגנה ובבטחון.
בהיותו מזל מים מסמל הסרטן את הים, ובמיוחד מפרצים מוגנים ונמלים, שיט וספנות, ושרותי הצלה.

 
קיראו כאן כיצד משתקף מזל סרטן באישיותם של כוכבים ואנשי קולנוע ובמה -

 

 


השחקן ביל קוסבי הגיע לפסגת הקריירה שלו בזכות סדרת הטלויזיה "משפחת קוסבי" שבה כיכב בדמות אב חם ואוהב במשפחה אפרו-אמריקאית. מקצועו של קוסבי בסדרה היה סרטני במובהק – רופא מיילד. כל מה שקשור בנשים ולידה קשור במזל סרטן.

 


ומאבא קוסבי לאמא מריל סטריפ. סטריפ שהתמחתה בתפקידי אמהות מגלמת בגרסה הקולנועית של המחזמר "מאמא מיה" את דמותה של דונה, אם חד-הורית המנהלת מלון קטן (מזל סרטן הביתי קשור באירוח) באי יווני שתושביו לא מפסיקים לשיר שירים של "אבבא", עובדה שאינה עוזרת לדונה לגלות מי מבין אקס-מאהביה הוא אביה של בתה. המוסיקה סוחפת אותה ואת מאהביה לשעבר הנמשכים לאי כמו בני דמותו של אודיסאוס, ומאיימת להטביע את החבורה המקשישה בגלי גיל. וכיצד התגלגלה סטריפ, הידועה כשחקנית רצינית, למחזמר קליל שבו היא שרה, מקפצת ואף מפליאה בשפגאט? "המפיקה ראתה אותי בתור "אמא קוראז"' וידעה שנגזר גורלי להיות דונה", מסבירה סטריפ את דילוגה מברכט ל"אבבא" ומ"אמא" (קוראז') ל"מאמא" (מיה). סטריפ הסכימה בהתלהבות להצעה מאחר והתאהבה במחזמר כמה שנים קודם לכן כשבחרה בו כבילוי לילדיה והצטרפה אליהם. מאמא-מיה? מאמא-מריל!

 


אוליביה דה-האבילנד שהתמחתה בגילומן של עלמות-ירח חסרות ישע ומשוועות להצלה, דמויות המשקפות את אופיו הפאסיבי-תלותי של מזל סרטן שבו נולדה, הופיעה שנים רבות בתפקידים משניים. כוכבה דרך בזכות הופעתה בסרט "חלף עם הרוח" בסצנה דרמטית של יולדת המקבלת צירי לידה באזור קרבות, שממנו היא נאלצת להמלט עם הרך הנולד מיד לאחר הלידה. הודות לתפקיד היולדת נולדה גם הקריירה של דה-האבילנד מחדש והיא החלה להופיע בתפקידים ראשיים, ואף קטפה אוסקר בזכות הופעתה המרגשת בתפקיד אם חד-הורית בסרט "לכל אחד את שלו".

 


בשעה שדה-האבילנד שיקפה את הצד ה"מוצל" והמשווע להגנה של הירח, מגלמת פמלה אנדרסון את הצד המציל והמושיע שלו. התפקיד של מצילה בים שאותו גילמה בסדרת הטלויזיה "משמר המפרץ", משקף את הצד המגונן של הסרטן ואת הקשר של המזל לשמירה, לים ובמיוחד למפרצים, שהרי המפרץ הינו מוגן מפני הים הפתוח, וספינה יכולה לעגון בחסותו בבטחה ולמצוא בו נמל ובית ואם. כך שעצם שם הסדרה "משמר המפרץ" אומר כולו סרטניות.
עוד על פמלה אנדרסון ומזל סרטן ב מזל החודש סרטן.

 


בסדרת הטלויזיה "ספינת האהבה" מגלם גאווין מקלאוד את רב החובל של הספינה, קפטיין סטובינג. בנוסף להשתקפותו של מזל סרטן - שבו נמצא הירח של מקלאוד - במקצוע הימי שאותו גילם, בא גם אופיו העממי של המזל לידי ביטוי באישיותו של הקפטן המרבה להשתכשך בחברת נוסעי הספינה, ובכשרונו למלא את תפקיד המארח המושלם, במיוחד בשעת הארוחות שבהן נהג הקפטיין לארח חברה לנוסעיו. למיותר לציין כי כל הקשור במזון, אירוח והסעדה קשור במזל סרטן האימהי והביתי.
העובדה שהקריירה של מקלאוד הושקה עם "ספינת האהבה" (וגם שקעה עימה) רומזת שלמזלות המים נוכחות חזקה בהורוסקופ של השחקן, כפי שתוכלו לגלות בכוכבים נוצצים במזל דגים.

 


את הקשר של מזל סרטן לימאות מפליא לשקף שם משפחתו של טום קרוז, שמשמעותו באנגלית שיט (Cruise). פרט מאלף הוא שבהורוסקופ של קרוז אף מופיע מבנה דמוי מפרש - "משולש גדול" של כוכבים במזלות המים, שאחד מהם הוא נפטון אל הים המיתולוגי.
מוטיבים סרטניים וירחיים עוברים כחוט הכסף ומחברים בין הסרטים שהשיקו את הקריירה של קרוז: "שעשועים מסוכנים" סובב סביב בית שבמרכזו בן עשירים מפונק (קרוז) הספון בביתו, מה שלא מפריע לדרדק להפוך את הבית לברדק ולהתהולל בחברתה של יצאנית. פרט מאלף הוא שבשמה של הבחורה, Lana, משתקף הירח (luna). קרוז הופיע בתפקיד משני אם כי מכובד בסרט "צבע הכסף" - הלוא הוא הצבע הקשור בירח. "נולד ברביעי ביולי", הסרט שזיכה את קרוז במועמדות לאוסקר, סובב סביב מוטיב סרטני – הפטריוטיזם (ושיברו). קרוז, אגב, נולד ב-3 ביולי.

 


צורתו של העכביש מזכירה סרטן, ולכן אין זה מפתיע שמי שנבחר לגלם את דמותו של "ספיידרמן", איש העכביש, הוא בן מזל סרטן, טובי מגווייר. אומרים שהוא נבחר לתפקיד למרות מראהו הרך והילדותי-משהו שממש לא מאפיין גיבור-על - "עיניו העגולות מביעות שאר נפש ונותנות לנו תחושה של פליאה", כתב השיקגו טריביון.
מגווייר התגלה הודות לסרט "תקנות בית השיכר" שבו גילם תפקיד סרטני מובהק של נער המטפל במסירות בילדים יתומים ובנשים הרות, ולומד להיות רופא נשים.

 


פני תינוק מאפיינים את הסרטן הנשלט על ידי הירח עגול הפנים. בייב רות' ששמו האמיתי היה ג'ורג' רות', זכה בכינויו "בייב" (תינוק באנגלית) בגלל פני התינוק שלו, ששיקפו את הדומיננטיות של הירח ושל מזל סרטן במפת-לידתו. רות' אמנם לא כיכב על מסך הכסף אלא במגרשי הספורט המוריקים ששם היה מגה-כוכב, אך יחד עם זאת היה לו קשר לעולם הבמה - הספורטאי המהולל נמכר לקבוצה מתחרה, כך מגלה ויקיפדיה, כדי לממן הצגה בברודווי.

 


פני תינוק איפיינו גם את השחקן ג'ון קנדי (Candy) שהירח שלו נמצא במזל סרטן, מיקום המסמל את הדומיננטיות של דמות האם. בסרט "האם, הבן והרומן המסוכן" (1991) גילם קנדי בן מסור המשועבד ל"אמא פולניה", ומסיבה זו נותר ברווקותו עד ש... הוא פוגש בעלמה בשם תרזה לונה, שמשמעות שם משפחתה (Luna) הוא ירח. והמסקנה? רק בת- ירח מסוגלת לככב לצד אמא בלבו של בן מוכה-ירח.
וקשר ירחי נוסף – באנגלית נקרא הסרט Only The Lonely, כשם להיט שנות השישים של הזמר רוי אורביסון המלווה את הסרט. סטודנטים מעריצי אורביסון גנבו ביולי 2002 (במזל סרטן!) אבני ירח מכספת סוכנות החלל נאסא. שם הקוד "אורב רובינסון" שאותו נתנו למבצע, היה משחק מלים על שם הזמר.

 


ואם מזכירים גניבה וירח – בסרט "השניים שגנבו את הירח" כיכבו בילדותם צמד התאומים הזהים יארוסלב ולך קצ'נסקי, שהתפרסמו בבגרותם כראש ממשלת פולין ונשיאה, בהתאמה. התאומים קצ'נסקי שהם, איך-לא, בני מזל תאומים (ראו מזל החודש תאומים), נולדו על גבול מזל סרטן. בנוסף לכך כל הסימנים מורים על היותו של הסרטן גם המזל-האישי שלהם: לתאומים קשר הדוק ביותר לאמם, ויארוסלב (ראש משלה) הוא "ילד של אמא" שלא נישא מעולם וגר עם אמו עד עצם היום הזה. פרט מאלף הוא שהדומיננטיות של מזל סרטן והירח, כמו גם העובדה שהשניים הם ילידי מזל תאומים, משתקפת להפליא בשם הסרט "השניים שגנבו את הירח". וכיצד מצליחים השניים לגנוב את הירח? רמז: הירח במפת לידתם של התאומים נמצא במזל דגים. כפי שמתבקש מהסמליות הדגית מצליחים השניים ללכוד את הירח ברשת דייגים.

 


הכתבה עלתה לאתר ביום 23.7.2008