מזל-השמש

הוא המזל שבו נראתה השמש בחודש הלידה

המזל-האישי

הוא המזל שעלה באופק המזרחי של מקום הלידה, בזמן הלידה


כל האישים המוזכרים בכתבה נולדו במזל-שמש דגים, לבד מאותם מקרים שבהם מצויין שהדגים הוא המזל-האישי.

כוכבים נוצצים במזל דגים


לכבוד מזל הבמה אריה פתחנו את מדור הקולנוע ואמנויות הבמה, בהבטחה לספר סיפורים קטנים על כוכבים גדולים, וינייטות ואבק כוכבים.

 

מזל הדראמה והמחוות הגדולות, האריה, שולט אמנם באמנות הבמה של מחוזות התיאטרון, אך בכל הקשור במסך הכסף גונב לו הדגים, מזל האשליות והתעתועים, את ההצגה. הדגים, מזלו של חג פורים, קשור במסכות ובהתחזויות, במקסמי שווא ובסיפורי בדים - ומכאן הקשר שלו לאמנות השביעית שהיא אפקטיבית כל כך בטוויית אשליות בקורי קסם המרתקים את הצופים אל המסך, תוך תחושה של איבוד עצמי והזדהות עם הדמויות ועם העלילה המתרקמת על הבד.
כוכבים במזל דגים ניחנו בקסם מצועף, מיסטי ומעורפל כשל אותן ערפיליות האופפות את הגלסקיות שבשם-מים, הבא להזכיר שנפטון, אל הים המעורפל והמסתורי, הקשור בחלום, במיתוס, בהזייה ובכל מה שהוא בלתי נתפס, הוא כוכבו של מזל דגים. נפטון, שהוא השביעי מבין כוכבי-הלכת של ההורוסקופ, קשור, כמה מתבקש, באמנות השביעית.

 

קיראו כאן כיצד משתקפים הדגים באישיותם של כוכבים ואנשי קולנוע ובמה -

 

 

 

בת מזל דגים, אורסולה אנדרס, הפציעה לראשונה בתודעת הציבור בהופעתה הבלתי נשכחת בסרט "ד"ר נו", כאשר עלתה מהים, בדומה לונוס שנולדה מהגלים. בהורוסקופ של השחקנית היפהפיה נמצאת ונוס במזל דגים.  
 

 

השחקן גאוין מקלוד גילם את קפטיין סטובינג, רב-החובל הנאה בסדרת הטלויזיה הפופולרית "ספינת האהבה". מקלוד, בדומה לאורסולה אנדרס, הוא יליד דגים שגם מארח את ונוס במזלו - כיאה למי שגילם בסדרה את רב החובל השרמנטי המארח זוגות אוהבים בלב ים.

 


ומונוס כוכבת היופי והאהבה, נעבור למארס, כוכב המלחמה -
עם קצת עזרה ממארס, כוכב המלחמה, הופך הדג לדג-חרב השש אלי קרב-ימי, כפי שמוכיח הבמאי הנודע לואיס ג'ילברט. גילברט הוא "דג" שמקבל חיזוק ממארס שנמצא בהורוסקופ שלו במזל המצולות, עקרב, כך שמה פלא שסרטיו הם עתירי קרבות ימיים וצוללות. גם בסרטי ג'יימס בונד שג'ילברט ביים חוגגים אלמנטים אלה ובאחד מהם הופכת מכונית לצוללת. סרטי בונד של ג'ילברט מתרחשים ליד המים או מתחת לפני המים, ובונד עצמו נדרש לתפקד בהתאם - ב"אתה חי רק פעמיים" התחפש לדייג יפני, ב"המרגל שאהב אותי" עטה את דמותו של ביולוג ימי.

 

קשר בין מארס לדגים, עלול להצביע גם על סכנה ממשית בים, כפי שמוכיח האסון שארע לחובב הטבע סטיב ארווין  שחי, וגם מת, בסרט. ארווין שזכה בגיל צעיר בסרט קולנוע באורך מלא העוסק בחייו, הירבה גם להופיע בסרטים דוקומנטריים. בספטמבר 2006 בעת שצילם סרט דוקומנטרי תת-ימי, עקץ אותו דג טריגון ארסי וגרם למותו מדום לב. בהורוסקופ של ארווין, שהיה בן מזל דגים, תוקף מארס את שליט מזלו נפטון, הנמצא במזל עקרב, המסמל את העוקץ הארסי.

 

במקרה של  שני ה"דגים" הבאים הסכנה בים שנשקפה להם היתה, למזלם, וירטואלית בלבד  - 
בסרט "בעקבות הרפתקה בפוסידון" גילם מייקל קיין רב חובל של אנית פאר טרופה ששמה "פוסידון", על שם אל הים היווני. פוסידון מוכר לנו יותר בשמו הרומי, נפטון, שליטו של מזל דגים.   
ובעקבות מייקל קיין שוחה דג אחר, אדם בולדוין, שאף נכנס לנעליו, או שמא לנעלי הצפרדע שלו, בגלמו בדומה לקיין את התפקיד הראשי בגרסה חדשה יותר (משנת 2005) של "הרפתקה בפוסידון".

 

 

והנה דוגמה אחרונה של "סרט רטוב" במזל דגים – 
הסרט "ספלאש" שמספר על בת ים - דמות אגדית שחציה דג וחציה אשה -  קרם זימים וקשקשים רק בזכותם של שני דגים - הבמאי רון הווארד והמפיק מיכאל אייזנר. שני הדגים לקחו על עצמם את ייצורו של הסרט שנדחה על ידי כל אולפני הוליווד. ההימור הצליח ו"ספלאש", סרט שרווי באלמנטים דגיים של הצלה ובלבול בין חלום למציאות, עשה ים של כסף...

 

 

המוטיב הדגי של בלבול בין חלום למציאות הוא המוטיב המרכזי בסרט "זיכרון גורלי". בת מזל דגים שרון סטון שהופיעה בסרט בתפקיד אשה מתעתעת הפועלת מאחורי גבו של הגיבור וקושרת נגדו, גילמה בדמות זו את הצד האפל של מזל דגים.

 


העובדה שהיצור היחיד בגלגל המזלות שאין לו רגליים שולט, דווקא הוא, בכפות הרגליים היא פרדוקס נוסף בשרשרת הסתירות של סמל הדגים החידתי. הזמרת ליזה מינלי פרצה בגיל 17 אל קדמת הבמה של ברודווי במחזמר Best Foot Forward, (בתרגום חופשי - הציגי את רגלך היותר יפה קדימה). אם לשפוט לפי הביקורות המהללות, מינלי אכן הצליחה להציג את עצמה בדרך הטובה ביותר.


 

הדגים חסרי הרגליים אמורים לשחות יותר מאשר להלך, כפי שאכן הדגימה כוכבת סרטי פעלולי המים  אסתר ויליאמס, או לפחות לנוע תוך החלקה כפי שמדגים הזמר מייקל ג'קסון ב"הליכת הירח" שלו. הירח של ג'קסון (בן מזל בתולה) נמצא, אלא מה, במזל דגים. ויליאמס, בת מזל אריה הנושאת את השם הדגי אסתר (ראו בקטע הבא "מגילת אסתר"), היא "יותר דגים מדגים" בזכות הצמידות המדוייקת של השמש שלה לנפטון, שליטו של מזל דגים.

 


סינדרלה היא אגדה דגית לא רק בזכות מוטיב הנעל שהוא מרכזי בה, אלא גם בגלל שהיא סובבת סביב התגשמותו של חלום ומגלמת את המיתוס של הדחוי והנדכא העולה בדרך פלאית לגדולה (בזכות הנעל, כמובן). את המוטיב הזה מעלה על נס גם המיתוס הדגי ב"ה" הידיעה, "מגילת אסתר" (פרטים ב"מזל החודש דגים"). ואם נחזור לסינדרלה, האם החורגת המרשעת שמנסה למנוע מבעדה למדוד את הנעל הגואלת שמביא שליחו של המלך, נועלת את סינדרלה בעליית הגג. למיותר לציין שגם כליאה היא סימבוליקה דגית. אך סוף הצדק לנצח, וסינדרלה, שהצליחה לנעול את נעלה היתה לאשה נעלה וזכתה שהנסיך יהיה בעלה.

 

בגרסאות המוסרטות השונות של סינדרלה מככבים, כפי שניתן לצפות, ילידי מזל דגים בתפקידים הראשיים. בגלל קוצר היריעה אציין רק כמה מהם - בסרט "מאז ועד עולם" (1998) מגלמת בת מזל דגים, דרו בארימור, את סינדרלה; ב"האם הנעל מתאימה" (1990) גילם רוב לאו את הנסיך; ב"מעכשיו ועד אף פעם" (2007) גילם פרדי פרינז את אביר חלומותיה של סינדרלה; הגרסה הקולנועית החדשה ביותר (2007) של סיפור סינדרלה זכתה בשם המפתיע, או אולי לא -  "השנה של הדג".
 

 

הכתבה עלתה לאתר ביום 11.3.2008