לרגל מלואת שנתיים לאירוע המוחי הראשון שבו לקה אריאל שרון (18.12.2005), אירוע שבישר את התרדמת שבה שקע כעבור כשבועיים ואת ההתרחשויות הדרמתיות שהתחוללו בעקבותיה, אנו מפרסמים לראשונה את הכתבה

ההימור הגורלי
של אריאל שרון
ראו גם את הכתבות הרלוונטיות הבאות:

מה צפיתי לשרון?


האם מה שצפיתי לאריאל שרון התגשם?


הקבלה גורלית בין רבין לשרון


מתי באמת נולד אריאל שרון?
ומוסיפה הגולשת טליה:

בכתבות על אריאל שרון את מציינת תאריכים משמעותיים, וברצוני להוסיף פרט פרוזאי שאיני יודעת אם יש לו משמעות אסטרולוגית: ביום שאחרי האירוע הראשון שלו, ה-18, היה אמור בנימין נתניהו להיבחר לראשות הליכוד וזה אכן קרה ב-19.12. בעצם אריק שרון "הגיב" באופן אישי רק אז לאיום שריחף מעליו מאז הגה את תוכנית ההתנתקות, האיום שהליכוד ידחה אותו מראשות התנועה. סמיכות האירוע לבחירת נתניהו מצביעה על כך, שהדבר שהכי פגע בו אישית זו הפרידה-הדחייה מהליכוד, אף-על-פי שהצליח עם מפלגת קדימה.


ההימור הגורלי של אריאל שרון


מהרגע שאריאל שרון מכר את נפשו לאיל ההימורים מרטין שלאף (כך על פי החשד), נראה שנגזר עליו להסתחרר במעגל קסמים דמוי רולטה שממנו לא הצליח, למרות כל הספינים, להשתחרר. דרך המילוט היחידה, כך נדמה, היתה התרדמת שלתוכה שקע.

פרט מאלף הוא שמשמעות השם "שלאף" היא שינה (בגרמנית).   
 

 

מאז שהתקשורת חשפה, בתחילת 2003, את החשד שאריאל שרון קיבל שוחד של מיליונים מאיל ההימורים מרטין שלאף, דומה שגורלו של שרון נחרץ. למרות ששרון הצליח בעזרת תרגיל מילוט מבריק, ה"התנתקות", שעליו הכריז בדצמבר 2003, להיחלץ מן הפינה שאליה נדחק בעקבות חקירת המשטרה של החשד המיוחס לו,  ובאלכימיה מופלאה עלה בידו להמיר את מעמדו כחשוד בפלילים, בתהילת עולם, הוא לא זכה לנוח על זרי דפנה. כסאו התנדנד כל שני וחמישי והצבעות אי אמון רדפו זו את זו בשרשרת שהלכה והתהדקה, הלכה וסגרה עליו. נראה היה שמאותו רגע של הימור מר ונמהר שבו מכר את נפשו (על פי החשד) לאיל ההימורים, הוא חרץ - כגיבור טראגי מן המיתולוגיה היוונית - את גורלו לעד, ונגזר עליו להסתחרר לעולם במעגל קסמים דמוי רולטה שממנו לא ניתן להשתחרר.
 


תרגיל המילוט
באביב 2004 הביא שרון את תוכנית ההתנתקות  – נסיגה חד צדדית של ישראל מרצועת עזה תוך פירוק התנחלויות גוש קטיף - להצבעה בפני חברי מפלגתו, מפלגת הליכוד. אך בניגוד לציפיות ולסקרים, רוב החברים הצביעו נגד התוכנית. שרון נחל מפלה מוחצת, אך עובדה זו לא הפריעה לו להמשיך ולקדם את תוכנית ההתנתקות - לקול תשואות התקשורת והשמאל - על אפם וחמתם של רבים במפלגתו שראו בהתנתקות כפירה בעיקר, ובמה שנראה בתור "המהפך האידאולוגי של אריאל שרון", תרגיל אופורטוניסטי.

 

 שרון, בהימור נועז, החליט להמיר את אהדת חברי מפלגתו והימין, בזו של השמאל ושל העולם הגדול. ושרון שהיה בבחינת מוקצה בחוגים רחבים הפך לפתע ליקירם של אותם חוגים ולגיבור-על בקנה מידה לאומי ועולמי, ואילו פרשת השחיתות נדחקה הצידה והורדמה.   
 

 

רכבת ההפתעות - לעלות, נוסעים, לארץ הזעזועים!
ובעוד שרון זוכה לתרועות ולתשואות בארץ ובחו"ל, מצבו מבית היה קשה ואף בהול. בתוך מפלגתו, מפלגת הליכוד, קמה לשרון קבוצת מתנגדים חזקה - "המורדים" -  שהדביקה לו את הכינוי "דיקטטור" בשל סירובו לכבד את הכרעת הרוב שהצביע נגד תוכנית ההתנתקות. "המורדים" קמו עליו השכם והערב כשהם מנסים פעם אחר פעם להפילו.
כסאו של שרון התחיל להתנדנד כל שני וחמישי.
 


החיים על מסלול האקסטרים
כל אימת שנדמה היה שהנה-הנה שרון מפסיד את הכול ונופל בגדול -  הוא הצליח בעזרת אילתור וירטואוזי ו"ספין" מדהים להיחלץ מסכנת המפלה, ולהפוך כל תבוסה להצלחה, עד לאיום הבא שכבר ארב מעבר לפינה. וכך במשך כשנה וחצי תמרן שרון בין משבר למשבר כשהוא מצליח כנגד כל הסיכויים לחלץ הצלחה ממלתעות הסכנה. חייו עלו ללא ספק על מסלול האקסטרים - רגע נדמים כמתרסקים ורגע נוסקים לשיאים אדירים, מבירא עמיקתא לאיגרא רמה וחוזר חלילה, מסלול חייו היה כשל רכבת שדים.   
 


עיצרו את הרכבת אני רוצה לרדת!
כעבור כשנה וחצי על מסלול האקסטרים של רכבת ההפתעות, כאשר אויביו בליכוד מצמידים שוב ושוב אקדח לרקתו, החליט שרון בנובמבר 2005 להקדים את הבחירות, לפרוש מן הליכוד ולהקים מפלגה חדשה. המפלגה החדשה, "קדימה", היתה אמורה לפרוץ את מעגל הקסמים שסגר על שרון ולשחרר את אמן הספינים מאחיזתו המצמיתה של הגורל, גורל שנדמה היה כי גזר על שרון, שמכר, לפי החשד, את נשמתו לאיל ההימורים שלאף, להסתחרר לעד במעגל קסמים דמוי רולטה, להסתחרר לעדי-עד, עד-לא-ידע.


שרון שנלחץ על ידי אויביו שהצמידו אקדח א-לה-רולטה-רוסית לרקתו לעזוב את הליכוד, גילה שההימור שלו הצליח ובגדול -  מפלגתו החדשה זינקה קדימה והשאירה את הליכוד הרחק מאחור.

 

אך ככל שהמזל שיחק לו, משהו בו נשחק. כעבור כחודש, בדצמבר 2005, לקה שרון באירוע מוחי קל. גופו אותת לו שהוא זקוק לפסק זמן מהמרוץ.  אך שרון מיאן לשעות לשוועת גופו וסרב לעצור את שעטתו קדימה, וכבר למחרת האירוע חזר שרון לפעילות רגילה כדי להפגין "עסקים כרגיל". היה לו חשוב להוכיח לציבור שהוא בכושר מלא וכשר למרוץ הבחירות. גם מהתיק הרפואי שלו שפורסם באותם הימים ניתן היה להסיק שמצבו מצויין, וזאת למרות שהוא נטל תרופות לדילול הדם והיה אמור לעבור צינטור כעבור כשלושה שבועות, בבוקרו של 5 בינואר 2006.

באותם שלושה שבועות פעל שרון במלוא הקיטור. אלא שביום 4 לינואר 2006, נפל דבר.
 

 

מאקסטרים לתרדמת
ביום 4 לינואר התעוררה לפתע פרשת השחיתות מתרדמת ארוכה. מכל דוכן זעקו כותרות העיתונים  על פריצת דרך בחקירת השוחד ששרון קיבל לפי החשד מאיל ההימורים שלאף.


לקראת סיומו של אותו היום, בסביבות השעה 9 בערב, זמן קצר לאחר ששרון חזר מירושלים מעוד יום עמוס לחווה שלו בנגב, הוא לקה בשטף דם מוחי. סביר להניח שהפרשה שנעורה לפתע הבהירה לשרון שככל שיסובב את הגלגל בספין זה או אחר, הוא ימשיך לחוג במעגל קסמים שאין ממנו מוצא.

 
למחרת, 5 בינואר, היה שרון אמור לעבור צינטור בהרדמה. האם היה שרון ער למשמעות שמו של שלאף (בגרמנית שינה) , ולצירוף המקרים האירוני שפרשת שלאף מתעוררת לחיים חדשים דווקא לקראת הרדמתו שלו? ביום 4 בינואר דשו העיתונים לצד פרשת שלאף גם בהרדמתו היזומה של שרון שהיתה אמורה להתבצע למחרת ובהעברת סמכויותיו לסגנו, אהוד אולמרט, שישמש כממלא מקום ראש הממשלה בשעות שבהן שרון יורדם.

 

אלא שעוד באותו הערב נפלה תרדמה על שרון. כאמור, זמן קצר לאחר שחזר לביתו שבחוות השקמים הוא חש ברע, לקה בשטף דם מוחי  ושקע בתרדמת. אולי זו היתה דרכו לומר שדי לו להסתחרר ברולטה שאינה יודעת די, אולי הבין שחרף חריפות שכלו, כל התרגילים וכל הספינים לא הצליחו לשחררו ממעגל הקסמים שסגר עליו שוב ושוב, מהגורל ששוב הצמית אותו לרולטה המסתחררת לעדי עד, עד לא ידע, עד איבוד הדעת...
 


הכתבה עלתה לאתר ביום 7.12.2007