גולשים יקרים -
לצבע הטקסט נודעת משמעות:

טקסט כחול = לינק
טקסט סגול = הסבר
הבתולה היא
מזל-השמש של רוב האישים המוזכרים בכתבה.

באותם המקרים שבהם הבתולה היא המזל-האישי של אישיות מסויימת, מצויין הדבר באופן מפורש.


מזל-השמש

הוא המזל שבו נראתה השמש בחודש הלידה

המזל-האישי

הוא המזל שעלה באופק המזרחי של מרקום הלידה, בזמן הלידהבמזל בריאות

לכבוד מזל הבריאות בתולה נפתח באתר מדור הבריאות האסטרולוגיעוד על הבתולה ב -
כוכבים נוצצים במזל בתולהומה מגלה לנו טלילה
על המזלות האחרים
?

במדור מזל החודש

הופיעו המזלות הבאים -

תאומים, סרטן, אריה, בתולה, מאזניים, עקרב, קשת, גדי, דלי, דגים, טלה, שור
עוד על מזל בתולה


כיצד משתקף מזלם של כוכבים ילידי בתולה בתפקידים שהם מגלמים?

כוכבים נוצצים בבתולה

ומה מבשרת רוח המזל של חודשי השנה האחרים?


קיראו כיצד שיקפו אירועים שהתרחשו לאחרונה בארץ ובעולם את רוחו של המזל שבחסותו אירעו

התאומים ברוח הזמן

הסרטן ברוח הזמן

האריה ברוח הזמן

הבתולה ברוח הזמן

המאזניים ברוח הזמן

העקרב ברוח הזמן

הקשת ברוח הזמן

הגדי ברוח הזמן

הדלי ברוח הזמן
הקישור למעלה "הדלי ברוח הזמן" לא עובד
הקישור בשורה הבאה עובד הדלי ברוח הזמן

הדגים ברוח הזמן

הטלה ברוח הזמן

השור ברוח הזמןקיראו עוד על
מדורנו החדש
המזל ברוח הזמןגולשים יקרים -
לצבע הטקסט נודעת משמעות:

טקסט כחול = לינק
טקסט סגול = הסבר
הבתולה והדבורה

הדבורה מגלמת את הבתוליות המובהקת לא רק בגלל ממדיה הצנועים :
ממש כמו הבתולה, כך גם הדבורה - תמיד עסוקה וטורחת ולעיתים, כמו כל בתולה טובה - היא גם עוקצת...
וחוץ מזה - הדבורה היא גם בתולה במלוא מובן המלה : . בקרב הדבורים רק המלכה מתרבה, יתר הדבורים הן פועלות צנועות ש"העבודה היא כל חייהן".

גולשים יקרים -
לצבע הטקסט נודעת משמעות:

טקסט כחול = לינק
טקסט סגול = הסבר

המספר המושלם
6

קשור במזל השישי

בתולה

ואולי זה מה שמסביר את שאיפתה הבלתי נלאית של הבתולה לשלמות

גם בעולם הדבורים

מבטא המספר 6 שלמות המשתקפת במשושים המרכיבים את חלת הדבש

ונסיים עם פרט קטן...

שמו של אחד משלושת המדענים שגילו את
המולקולה הבתולית C60
Richard Smalley

מזל החודש - בתולה


למדורנו החדש הבתולה ברוח הזמן

 

 

כדי לגלות את המוטיב המרכזי של המזל לא צריך ללמוד אסטרולוגיה, די להתבונן בסמל המזל כדי לקלוט את הרעיונות המרכזיים הגלומים בו. מה מגלה לנו סמל הבתולה?  


סמל הבתולה מביע טוהר וניקיון, צניעות, ענווה והסתפקות במועט. השיבולת שהבתולה מחזיקה בידה מסמלת את השילוש הקדוש סביבו סובבים חיי הבתולה: עבודה, תזונה, בריאות. מה הקשר? יש קשר – ויש בו גם הגיון צרוף, כי דבר שאינו הגיוני לא יעמוד בשבט ביקורתה של הבתולה השכלתנית והמפוכחת.
והנה ההגיון שבקשר הבתולי:
מי שעובד זוכה בדרך כלל גם לאכול מפרי עמלו, ומי שאוכל נכון, הוא בדרך כלל גם בריא. וחוזר חלילה: מי שבריא יש לו כוח לעבוד.
ושיבולים אינן צומחות, ככה סתם, על עצים. כדי לגדל אותן צריך לעבוד, ואפילו לעבוד קשה. שנאמר: "בזעת אפך תאכל לחם". לכן השיבולת היא סמל הולם כל כך לצד המעשי והיצרני של מזל זה והקשר שלו לעבודה, תזונה ובריאות.
העבודה ושיגרת היום יום, היא ללא ספק הציר המרכזי שסביבו חגים חיי אלה מאתנו שנולדו במזל שבו נפרדים מחגיגת החופש הגדול וחוזרים לספסל הלימודים ולמטלות של סתם יום של חול, של אלה מאתנו שיום חגם הוא ה- Labour day (יום העמל) שאותו מציינים בארה"ב, כמה הולם, בראשית ספטמבר...


 

ההתבוננות בסמל הבתולה גילתה לנו כמה מדרכי הביטוי המובהקים ביותר של המזל. בואו נראה כיצד באים מוטיבים מרכזיים אלה לידי ביטוי באישיותם ובגורלם של ילידי בתולה מפורסמים.


 

 

מזל בתולה ומוטיב העבודה, הלחם ו-הנמלה 
 

גם בעולם החי קשור מזל בתולה במי שמהותו ויעודו היא העבודה – הנמלה העמלנית והדבורה החרוצה מיטיבות לייצג את מזל בתולה, מה עוד שהפועלות שבקרב הדבורים והנמלים הן נקבות - וגם בתולות במלוא מובן המילה. רק המלכה היא זו שמיתרבה ומטילה את הביצים.

 

 

בשיר "רק על עצמי" משווה את עצמה המשוררת רחל, בת מזל בתולה, לנמלה:
"...צַר עוֹלָמִי כְּעוֹלַם נְמָלָה, גַּם מַשָּׂאִי עָמַסְתִּי כָּמוֹהָ רַב וְכָבֵד מִכְּתֵפִי הַדַּלָּה. גַּם אֶת דַרְכִּי – כְּדַרְכָּהּ אֶל צַמֶּרֶת –דֶּרֶך מַכְאוֹב וְדֶרֶךְ עָמָל...". באותה שנה שבה כתבה רחל את השיר (1930), היא פרסמה מאמר על ספרו של בן מזל בתולה, מוריס מטרלינק, "חיי נמלים". "הספר הוא שירת-הלל לנמלה, כותבת רחל ומצטטת את המחבר: "הנמלה היא אחד היצורים האציליים ביותר, הרחמניים ביותר, המסורים ביותר, הנדיבים ביותר על פני אדמתנו".
 

 

 נוח שפירא שחיבר את הימנון החלוצים "יא חלילי יא עמלי" ("שיר העבודה") שורר את השורה שהיא ה"אני מאמין" של הבתולה: "העבודה היא כל חיינו מכל צרה היא תצילנו". למיותר לציין ששפירא גילם את הארכיטיפ של דמות הבתולה. גם מוטיב הענווה הבתולית באה לידי ביטוי באישיותו של המשורר - ראו כיצד הצליח שפירא לשמור על אלמוניותו ולהיות למשורר עלום שאיש לא שמע עליו - במזל בתולה ומוטיב הצניעות.

 


 שם ספרו הראשון של מנהיגם הנודע של הפועלים והחלוצים בארץ ישראל של תחילת המאה שעברה, יוסף חיים ברנר , היה "פת לחם". ברנר שהיה, כמשתמע משם ספרו, בן מזל בתולה, היה מאמין אדוק בדת העבודה. הוא הטיף לעבודה, ואת אשר הטיף הוא הקפיד, גם הקפיד, לקיים; ברנר עמד על כך שהוא בעצמו יעשה את כל העבודה מ-א' ועד ת' הכרוכה בהפקת כתביו. מה שאומר שברנר הגה, כתב, ערך והגיה את ספריו, והוא אף למד את מקצוע הדפוס כדי שיוכל להדפיס ולכרוך את ספריו ולעשות את הכל במו ידיו. הכל, מלבד אולי ייצור הנייר...


 

 
מזל בתולה ומוטיב הצניעות, הכפיפות, השרות ו...הלחם

בראיון עיתונאי שבו נשאל ירון לונדון , בן מזל בתולה, מה דעתו על ג'ודי מוזס (מבעלי העתון "ידיעות אחרונות" שבו עובד לונדון), הוא בחר להגדיר אותה במילים "נותנת לחמי".


 

המשורר נוח שפירא שפעל בארץ ישראל בתחילת המאה הקודמת, חיבר את "יא חלילי יא עמלי", אותו מזמור תהילה לעבודה, שחלוצים חדורי התלהבות שרו בפאתוס - בשעה שמחבר שיר ההלל, בעצמו ובכבודו, התרחק מהתהילה כיאה לבתולה הצנועה. שפירא שנמנע מלחתום על שירו, נחבא אל הכלים מאחורי הפסבדונים בר-נש .


 

גיבורו הספרותי של פ. ג'. וודהאוס, המשרת האישי ג'יבס המוגדר כ"ג'נטלמן בשרותו של ג'נטלמן", מייצג תכונות בתוליות מובהקות כמו ביקורתיות, יעילות, דיסקרטיות ונאמנות לאדונו. האדון בסיפוריו של וודהאוס היה ברטי ווסטר , צעיר ילדותי מועד למעידות שעבורו הצליח ג'יבס להחליק תמיד את ההידורים במיומנות אלגנטית ואינטליגנטית. את ג'יבס הקולנועי גילם - מי אם לא בן מזל בתולה, השחקן האנגלי סטפן פריי .
מנוע החיפוש ג'יבס קרוי על שמו של המשרת המיתולוגי.


 

 
מזל בתולה ומוטיב הבריאות והריפוי

היפוקרטס שנולד ביוון הקדומה במאה החמישית לפני הספירה נחשב ל"אבי הרפואה המערבית" ומחבר שבועת הרופאים. מזל השמש שלו, לא קשה לנחש, היה בתולה.


 

מקבילתו של חלוץ הרפואה היפוקרטס, חלוצת מקצוע הסיעוד פלורנס נייטינגל נולדה גם היא בהשפעת הבתולה, שהיה מזלה האישי של האחות המיתולוגית. כיאה למזלה סירבה נייטינגל להצעות נישואין שקיבלה ממחזריה כי חששה שחיי נישואין יפריעו לה להתמסר לעבודתה כאחות ויקשו עליה לפתח ולהנחיל את מקצוע הסיעוד שבו ראתה יעוד.


 

בתולה קדושה אחרת שראתה בטיפול עניו בעניי הארץ ובנדכאיה, בדחוייה ובחוליה את יעודה היתה האם טרזה שהוכרה לאחרונה על ידי הכנסיה הקתולית כקדושה. האם טרזה למדה רפואה בנעוריה והקימה בהודו מרכזים לטיפול בעניים ובנזקקים-ביותר שבקרב החולים. היא נהגה לרחוץ במו ידיה חולי צרעת וראתה במעשה זה שליחות אלוהית. שאיפתה של האם טרזה לשרת ולרפא וצניעותה המופלגת הולמות את מזל השמש שלה, בתולה.


 

מייקל ג'קסון , לבד מהיותו פריק של בריאות נודע כמי ששר את HEAL THE WORLD.מילותיו של השיר מבטאות את הכמיהה האופיינית למזל השמש של ג'קסון, בתולה, לרפא את העולם ולתקן את תחלואיו.
 

הכתבה עלתה לאתר ביום 19.9.2007

 


 

מדורנו החדש "מזל החודש ברוח הזמן" מוקדש למזל בתולה

 

הבתולה ברוח הזמן -  בציר  2008  (וגם לקט מכמה שנים קודמות...) 

לבציר 2009      לבציר 2010      לבציר 2011     לבציר 2012

 

השיבולת שהבתולה אוחזת בידה מסמל לצד "לחם עבודה" גם את עולם הדברים הקטנים והפרטים הזעירים, שכמוהם כגרעיני החיטה – ככל שהם קטנים, חשובים המה. נשקיף על אירועי החודש במיוחד מהפן הזה של הבתולה – הקטן, המקטין, הממזער והמיקרוסקופי.

 


ביום הראשן של מזל בתולה בשנת 2006, הוכרז על גימודו של פלוטו, שהודח בו ביום ממעמד של כוכב לכת לזה של כוכב לכת זעיר. לפלוטו כנראה לא היה סיכוי כי באותו יום, 24.8.2006 , נכנסה לא רק השמש למזל בתולה, אלא גם הירח. ועם דגש קוסמי כזה על מזל ההקטנה והמיזעור ממש לא מפתיע שחברי איגוד האסטרונומים החליטו באותו היום לגמד את פלוטו ולנפות אותו מרשימת כוכבי הלכת. ובאשר ל"לנפות". נייפוי היא פעולה בתולית מובהקת בגלל הקשר של הבתולה לשיבולים ולקמח, שלא לדבר על הקשר שלה לבירור ומיון, וסינון וסלקציה.

 

שנה לאחר מכן, ב- 2007 צויין היום הראשון של מזל בתולה בעשיית כבוד לייצור קטן וחרוץ שמזלו בתולה – הדבורה. באותו היום, 24.8.07, נפתח פסטיבל הדבש ולמבקרים הובטחה הכרות מקרוב את עולם הדבורים במגוון סיורים חווייתיים.

 

גם מזלה של הנמלה העמלנית הוא, איך לא, בתולה. ואכן הצגת הבכורה של הסרט "עבודת נמלים" (ANTZ) ארעה במזל בתולה (19.9.1998) בפסטיבל טורונטו. בסרט המצוייר המספר את סיפורה של קולוניית נמלים, דיבב וודי אלן את התפקיד הראשי. ואכן מזלו-האישי של אלן – כמה לא מפתיע – הוא בתולה.

 

ומיצורים זעירים - למוצרים ממוזערים. השבב, אותה המצאה זעירה ששינתה את העולם, הוצגה לראשונה על ידי ממציאה ג'ק קילבי ביום 12.9.1958. קילבי, שהיה עובד חדש בחברת "טקסס אינסטרומנטס", ולכן עוד לא היה זכאי לחופשת קיץ באותה שנה, עבד ללא לאות בזמן שחבריו יצאו לחופשה, על המצאתו. ומזל העבודה, בתולה, אכן גמל לו - המצאת השבב זיכתה אותו בפרס נובל. השבב ששמו האנגלי "מיקרוצ'יפ" מיטיב לבטא את קוטנו (מיקרו – קטן), נמצא היום כמעט בכל מכשיר ואחראי על הפעלתו היעילה. ומה יכול להיות יותר בתולי מלהיות פרט קטן ולבצע עבודה יעילה?

 

ואם מדברים על עבודה, "יום העמל" האמריקאי (LABOUR DAY), חל מידי שנה בתחילת חודש ספטמבר.

האמריקאים לא לבד: גדוד העבודה של ארץ ישראל קם ביום הראשון של מזל בתולה - 23.8.1920.

 

ומה יכול להיות יותר קטן, ולכן יותר בתולי, מחלקיק של אטום? מאיץ החלקיקים התת קרקעי שעל גבול שוויץ-צרפת נחנך ביום 10.9.2008 בשעה 9 וחצי בבוקר (שעון שוויץ). המאיץ היה אמור לפעול 6 שנים לפחות (6 הוא מספרו של מזל בתולה), אלא שכבר כעבור כמה ימים נתגלתה בו תקלה, שהרי מזל בתולה הוא גם מזל הקלקולים... ובנוסף התברר שהתקלה נבעה ככל הנראה מחיוט שגוי של כבלי החשמל למגנטים. הבתולה קשורה גם בכל הקשור בחוטים, ולא רק בחיטה...

 


המדור עלה לאתר ביום 27.9.2008

המודר עודכן ביום 10.3.2011

 


 

הבתולה ברוח הזמן - בציר 2009

 לבציר  2010      לבציר 2011      לבציר 2012

 

בציר החודש ידגים את התכונות הבתוליות המובהקות ובמיוחד את הקשר שלה לניקיון (מבהיק) ולכל מה שקטן ותיקני. ונתחיל בקטן - 

 

 

הבתולה קשורה בעולם הדברים הקטנים ובממלכת החרקים

 
בריטניה: ילד מצא חגב ורוד
דניאל טייט
ילד בן 11 שהגיע לאירוע של שמורות הטבע, נדהם לגלות שמה שחשב לפרח ורוד קפץ לפתע והתגלה כחגב.
עובד של רשות הטבע הבריטית אמר שחגבים ורודים קיימים בטבע על-אף שהם נדירים, אבל עוצמת הצבע הורוד במקרה הזה יוצאת דופן. עוד הוסיף כי יש סיכוי שהזן יתרבה ויעביר את הגן הורוד שלו הלאה. לאחר שהחגב נבחן הוא שוחרר לטבע.
 


ובישראל התקיימה תחרות מלכת היופי של הדבורים
בתחרות ייחודית שנערכה בסוף אוגוסט במכוורת דבורת התבור בגליל התחרו עשר דבורים על תואר מלכת היופי.
כיאה למזל בתולה כל המועמדות נבדקו בקפידה תחת זכוכית מגדלת מה שאיפשר לחבר השופטים לעמוד על עוקצו של יוד ולחשוף כל פגם זערורי. הקריטריונים היו, בין השאר, היקף החזה ומידת הברק בכנפיים. ומי זכתה בתואר?  הדבורה שנשאה את המספר הבתולי 6, כמובן. 

 

 

תקריות קריטיות
בשתי תקריות נפרדות שעליהן דיווחה התקשורת ביום 23.8.09 הותקפו שני ישישים אמריקאיים על ידי נחילי דבורים. הישישה טוני פארקר, בת 81, נעקצה כ-1000 פעמים שעה שבילתה בחצר האחורית שלה בפיניקס.
שעות ספורות לאחר מכן הותקף קשיש בן 85 שניסה לסלק דבורים שהתמקמו על עץ בחצרו הקדמית.
מצבם של שני הקשישים קשה אך רופאיהם אופטימיים בקשר לסיכויי החלמתם.
השאלה היא מה טעם מצאו הדבורים לתקוף דווקא קשישים? האם הן פיתחו טעם גריאטרי בגלל שהותו של סטורן במזל בתולה?

 

 

מה יכול להיות יותר בתולי מאשר מחקר על חרקים? מחקר על חרקים עוקצניים, כמובן.


על היתוש ועל העוקץ

מסקנותיו של מחקר שפורסם בתחילת ספטמבר השנה על עקיצות יתושים הן:  מי שלא עקוץ הוא טיפוס לחוץ. מסתבר שאנשים לחוצים מפרישים כימיקלים שליתושים "אין כימיה איתם".


 

 הבתולה היא אמנם מזל "התיקון" במישור הגשמי והרוחני כאחד. אך התנאי המוקדם לכך שיהיה צורך בתיקון וריפוי הוא קיומם של קלקולים ומחלות.

 

על חרקים וקלקולים
העתון "ישראל היום" הקדיש ביום 9.9.09 ידיעה לתולדותיו של באג המחשבים. תחת הכותרת "הבאג הראשון היה באג" מספר העתון שלשימוש במושג "באג" (חרק) בהקשר של תקלה טכנית שורשים עוד במאה ה-19. אך מסתבר שרק באמצע המאה ה-20 בא קשר זה לידי ביטוי  ממשי. זה קרה כאשר בשנת 1947, במזל בתולה כמובן (בתשעה בספטמבר) התגלה הבאג הראשון במחשב -  והפעם היה מדובר אכן בבאג אמיתי: עש שנלכד בין רכיבי אחד מאבות אבותיו של אחד המחשבים הראשונים. החוקר שגילה את החרק הצמיד אותו לניר וכתב:  "המקרה הראשון של באג". ומאז אותו מקרה ראשון נמצאו, ללא ספק, הרבה מאוד באגים במחשבים.

 

 

מעשה שטן - שיא של תקלות וקלקולים
משהו משונה קורה לאנדרט הזיכרון למלחמת העצמאות של אסטוניה, דיווחו אמצעי התקשורת בתחילת ספטמבר. מאז נחנך האתר בחודש הקודם הוא מתקלקל ללא הפסקה.  
טינו ריאייט, פראפסיכולוג  אסטוני נודע, מאמין שלא מדובר בצירוף מקרים מוזר. לטענתו מי שעומד מאחורי הקלקולים הן רוחות רפאים של חיילי הצבא של איבן האיום שנקברו באתר לפני כ-500 שנה. אילו הפראפסיכולוג ואליקס יאלקאס טוען שאת האשמה יש להטיל על שני פוליטיקאים שמכשפים שנשלחו מטעמם הם שמחבלים באתר הזכרון.

 

 

תקלה ב"דבורה"
הדבורה
– מכשיר חדש למדידת מהירות כלי רכב התפרסם באמצע ספטמבר השנה בעקבות פסק דין שהטיל דופי בתקינותו ורמת דיוקו של המכשיר.

 

 

תקלות בבריאות
מדד הבריאות הלאומי שהתפרסם גם הוא במחצית ספטמבר השנה, מגלה תמונה עגומה – מעט מדי רופאים, תקציב נמוך ותחלואה גבוהה. התחזית: "עד 2015 תצנח ישראל לשליש התחתון של אירופה".

 

 

 משנכנס מזל בתולה מרבים בניקיון, או לפחות בדיבור עליו. המילה ניקיון על כל הטיותיה ומשמעויותיה מככבת בהשפעת הבתולה בגדול  בכותרות התקשורת.
 

שפה נקיה ותקנית
הבתולה הקשורה דרך השליט שלה, מרקורי כוכב התקשורת, בכל מה שוורבלי ומילולי, היא טיפוס דקדקני המקפיד על שפה תיקנית ועומד על קוצו של כל יוד. אז מה פלא שהאקדמיה העברית ללשון חוגגת את יום הולדתה בחסותה של הבתולה?  האקדמיה נוסדה ב- 28.8.1953

 

 

ומדיבור נקי לעבודות ניקיון

בתחילת ספטמבר איים מרכז השלטון המקומי להשבית את שירותי העיריה ובתוכם כמובן את עובדי הניקיון. האם יתכן איום גרוע מזה במזל בתולה?

 

 

ובכל זאת -  מנקים את הרחובות
אך אל דאגה -  תחת הכותרת "מנקים הרחובות" הרגיע ביום 9.9.09 העתון "ישראל היום" את קוראיו. בידיעה דווח שהמשטרה הצליחה לשים את ידה על רוב אירגוני הפשע.  

 

 
עובד הניקיון בבנק "ניקה" גם כספים
בעקבות תלונות עובדים בסניף ההנהלה של בנק לאומי על היעלמות כספים וחפצי ערך מתיקיהם האישיים ומקופת הסניף, נבדקו מצלמות האבטחה שבמקום. אמצעי התקשורת דיווחו בתחילת ספטמבר כי החשוד בגניבה הוא לא אחר מאשר עובד הניקיון המסור של הסניף ש"ניקה" קצת גם מהצד.

 

 

ומתקן המעצר - הנאה הוא בעיניך?

האם מיתקן המעצר עומד בתקן האיכות והניקיון – או שמא הוא דורש תיקון? ביום הראשון של מזל בתולה (23.8.09) דיווחה התקשורת כי עצירים בריטיים מתבקשים לתת תו איכות, או לחילופין למתוח ביקורת על מתקני הכליאה שבהם הם שוהים, כדי שהרשויות יוכלו, לפי מיטב הסמליות הבתולית -  לתקן ולשפר את תנאיהם. לשם כך התבקשו העצירים למלא שאלון שבו 41 שאלות המתייחסות לאיכות התזונה בבית המעצר ולתנאי הניקיון. 
אחד השוטרים סיכם את המצב במילים אלה: "כבר עתה מקבלים העצירים "שירות חדרים", ואני חושש שהצעד הבא יהיה שידרשו מאיתנו שירותי צחצוח נעליים".

 

 

מתקן ההתפלה הפרטי של המיליארדר
מזל ההיטהרות בתולה קשור כמובן גם בהתפלת מים. תחת הכותרת "מים של עשירים"  דיווח ידיעות אחרונות ביום 27.8.09 שהמיליארדר מוריס קאהן הקים בביתו, בלי היתר חוקי, מתקן התפלה פרטי.

 

 
וממים - ליבושת
הבתולה היא מזל זך וצח אך גם צחיח ויבש. בעקבות קמפיין ישראל מתייבשת, ירדה צריכת המים ב-18 אחוזים. גם "אימת היטל הבצורת" תרמה לחיסכון במים. כך דיווחה התקשורת בתחילת ספטמבר 2009.

 

 

חסכנות והסתפקות במועט הן תכונות בתוליות מובהקות. הבעיה היא שלא פעם חוטאת הבתולה גם בקטנוניות.

 

 השי לעובדים בראש השנה תש"ע   - 10 שקלים
הנהלת ויצ"ו הפתיעה את העובדים במתנה שבחרה להעניק להם לכבוד ראש השנה: עשרה שקלים שנוספו למשכורת.  והמטבע העובר לעובד הזה הוא אפילו לא "נקי" – כי על העובד גם לשלם עליו מס. ככה שבמקרה הטוב יזכה העובד בשי של תשעה שקלים לכבוד שנת תש"ע...

 

 

ויש מי שדואג שמצבן של התרנגולות ישתפר – ואולי כבר בתש"ע
בעקבות ההצלחה לה זכה המאבק למען האווזים, פתחו האירגונים הדואגים לזכויות בעלי חיים במאבק למען התרנגולות, בעלי כנף הנשלטים על ידי מזל בתולה. בתחילת ספטמבר 2009 נפתח מאבק משפטי שאותו מקדמים עורכי הדין מיכאל ספרד ויוסי וולפסון, להסדרת תנאי החזקתן של התרנגולות שסובלות בישראל מתנאים של צפיפות מחפירים ב"כלובי סוללה". האירגונים מבקשים להשוות את תנאי החזקתן של התרנגולות בארץ הקודש לאלה של מדינות המערב שבהן נאסרו "כלובי הסוללה" האכזריים לשימוש.
 

 

המדור עלה לאתר ביום 30.9.09

 

 


 

 הבתולה ברוח הזמן - בציר 2010 

לבציר 2011      לבציר 2012

 
הבתולה קשורה בעולם הדברים הקטנים והקטנטנים, היא אוהבת להתעסק במיקרו, למזער ולהקטין וגם להקניט ולעקוץ. שהרי לא לחינם מיוחסת הדבורה למזל בתולה...

הנה כמה סיפורים המשקפים את רוח הבתולה, שארעו השנה בחודש שבו היא שולטת .

 

 

נתחיל עם הדברים הזעירים האולטימטיביים - אותם חלקיקי אטום שבמטרה לחקרם נפתח בשוויץ בספטמבר 2009, במזל בתולה כמובן, מאיץ החלקיקים הנודע - 
המאיץ שנפתח במזל בתולה לפני שנתיים בקול תרועה רמה ומיד לאחר מכן הושבת בקול ענות חלושה בגלל מחלות ילדות עלומות ותקלות מסתוריות, שאחת מהן נגרמה – לא יאומן עד כמה שזה בתולי, בגלל פירור לחם שציפור החדירה לתוך אחד המתקנים - חזר באפריל 2010 מסורו ונדמה שהוא פועל בחצי השנה האחרונה ללא בעיות ומתפקד בשקט התעשייתי היאה לבתולה הצנועה. השקט נשבר לפני מספר ימים (21.9.2010), אך לא בקול תרועה של גילוי כלשהו. המדענים שכנראה נדחקו להנפיק ידיעה כלשהי ולו כדי לתת אות חיים, יצאו במסר מיני מינורי בתולי ומסוייג, לפיו הם "מתחילים לראות סימנים פוטנציאליים של אפקטים חדשים ומעניינים."

באנגלית זה לא נשמע יותר טוב:
"Experiments at the LHC are starting to see signs of potentially new and interesting effects."

 


ומנאנו חלקיקים לנינו הננסי  - בתחילת ספטמבר השנה (2010) נודע כי אדוארד נינו הרננדז, קולומביאני בן 24, זכה בתואר "האיש החי הנמוך ביותר בעולם" שאותו ירש מהסיני הה פינגפינג שהיה גבוה ממנו ב-4 ס"מ; אלא שימיו של הרננדז בצמרת יהיו קצרים ממש כמוהו, כי בעורפו כבר נושף הטוען החדש לכתר, נפאלי צעיר שממש אינו נפיל, ואשר עם הגיעו לגיל 18 -  וזה יקרה ממש בקרוב ב- 18 באוקטובר (2010) -  ידיח את הרננדז ממלכותו. יורש העצר החדש, קונדרה חאפה מנא, עולה ללא ספק על השיאן הנוכחי, וזאת במספר הסנטימטרים הלא מבוטל שהוא קצר ממנו, גובהו של מנא אינו עולה על 57 ס"מ. ועל זה אפשר להגיד -  הולך ופוחת הדור...

 


ושיאנית זעירה נוספת היא פרה גמדית - ימים ספורים לאחר שהתבשרנו על האדם הנמוך ביותר בעולם סיפרו אמצעי התקשורת על הפרה הכי-הכי קטנה. שמה של הפרה הננסית סוואלו, היא בת 11, ממערב יורקשייר שבצפון אנגליה. וגובהה 84 ס"מ. סוואלו שהיא מסוג דקסטר הידוע במימדיו הזעירים, המליטה כבר תשעה עגלים בגודל רגיל וכעת היא בעיצומו של ההריון העשירי.

 

 

במזל בתולה עושים כבוד לדבורה הזעירה, שהיא ללא ספק יצור בתולי ביותר (ראו פירוט בטור). 
 

ואכן, מידי שנה מבשרים פסטיבלי דבש למיניהם המתקיימים בארצנו בשלהי הקיץ את בואו של מזל בתולה. אפשר כמובן לייחס את חגיגת הדבש הזאת לראש השנה הבא עלינו בקרוב לטובה. מצד שני, ההקשר היהודי החגיגי הזה אינו מסביר מדוע גם בארה"ב נחוג בשלהי אוגוסט יום הדבורה.

 

"יום דבורת הדבש הלאומי" נחגג בארה"ב בפעם הראשונה לפני שנה, וזב קרה ב-22 באוגוסט (2009) ממש ביום שבו עמדה השמש להיכנס למזל בתולה, כשאת פני השמש מקבלים מספר כוכבים הנמצאים כבר בבתולה, וביניהם הירח ומרקורי – שהוא גם הכוכב השולט בבתולה.


וחגיגה אמיתית ציפתה לדבורים ב-11 בספטמבר השנה (2010). ביום זה נפתח פארק דבורים בקליפורניה בחסותה של אוניברסיטת דייויס. בפארק  עתיר הפרחים מזמזמות להן כ- 60 מיליון דבורים הנמנות על כ-60 מינים שונים של דבורים. 6 הוא מספר בתולי ודבורי מובהק - הבתולה היא המזל השישי, וצורתה של חלת הדבש משושים-משושים. 

ואוסיף פרט קטן - על הידיעה חתומה העתונאית האמריקאית דבי (Debbie) ארינגטון. האם היא מודעת למשמעות שמה Deborah בשפתה של ארץ זבת חלב ודבש?  קישור לכתבה

 

בשורה נוספת שהבתולה הביאה השנה לדבורים היא גילוי מדעי הקשור בדבורים. בסוף אוגוסט השנה  (2010) פורסם כי סטודנט קנדי בשם ג'ייסון ג'יבס, מאוניברסיטת יורק שבטורונטו הצליח לגלות 19 זנים חדשים. הדבורים מאוד דומות זו לזו וקשה מאוד להבחין ביניהם, אבל תסמכו על מחקר שמתפרסם בעיצומו של מזל בתולה שהוא מדקדק בקטנות ועומד על קוצה ועל עוקצה של דבורה... 

 

 

ובאשר לתגליות מדעיות במזל בתולה –  לא על  הדבורה לבדה יחיה המזל. הבתולה נמשכת אל עולם הדברים הקטנים שאותם מסמלים גרגירי החיטה של השיבולת שהיא מחזיקה בידה - כך שכל מה שקשור בחלקיקים מיקרוסקופיים ותת-אטומיים, הוא הלחם שלה..

 

הכימיה היא תחום בתולי מובהק, והיסוד הכימי הבתולי ביותר הוא הפחמן (Carbon). ולא רק בשל היותו קשור בפחמימות ובלחם, אלא בגלל שהמספר האטומי שלו הוא 6, ובכך הוא מקביל למזל השישי, בתולה.

 

ומה באשר למולקולה המורכבת מלא פחות מ- 60 אטומים של פחמן?

 

התולת פחמן? בתולת ברזל !
כמו שניחשתם, המולקולה המכונה C60, היא בתולה - הבתולה שבבתולות.

ואפילו האות C קשורה לדעתי במזל בתולה, כפי שאני טוענת במדורנו החדש (שנולד במזל בתולה) זוטות על מזלות

וזה שהיא - המולקולה C60 -  בתולה, זה רשמי, כי יש לה אפילו תאריך לידה, וביום ה- 4 בספטמבר השנה חגגו 25 שנה לגילויה, ואיור תלת מימדי שלה אף פיזז ב"יום הולדתה" על דף הבית של גוגל. המולקולה עתירת הפחמן, שנקראת גם כדור באקי על שום צורתה הכדורית, מפגינה כיאה לבתולה בחזקת 10 תכונות סופר-בתוליות; וכמו כל בתולה חסודה מסרבת גם " בתולת הברזל" הזאת להזדווג עם יסודות כימיים אחרים ושומרת על טוהר מידותיה המושלמות. בתולת הברזל – או יותר נכון הפחמן – נתונה בתוך חגורת צניעות דמויית כלוב כדורי העשוי משושים-משושים האוחזים ואחוזים זה בזה. המון-המון משושים וכולם שלה!? לדבורים לא נותר אלא לקנא בהוד בתוליותה עתירת ועטורת המשושים...


ובאשר לטוהר מידותיה של מולקולת C60 ומידותיה המושלמות – הידעתם שהיהלום – אותה אבן יקרה, שקופה וזכה כבתולה - עשוי מפחמן טהור?


ואולי היהלום הוא משל לבתולה שהיא אבן גולמית צנועה (גם היהלום הלא מלוטש לא נראה משהו) השואפת לפוטנציאל השלמות היהלומית הגלומה בה? אז נכון שהיא קצת קשה, ובעיקר עם עצמה, אבל גם היהלום, להזכירכם, הוא החומר הקשה ביותר בטבע.
 

  

 

בציר 2010 החל לעלות לאתר ביום 1.10.2010

עדכונים לכתבה הופיעו בתאריכים

 


 

 

הבתולה ברוח הזמן  - בציר 2011

לבציר 2012 

 

בתולת הדבש

הדבורה מגלמת ברמ"ח אבריה, שס"ה גידיה וששת רגליה (וגם בעוקצה...) את מזל בתולה, ולכן אין זה מפתיע שבחודש הנתון לשליטתה זוכים החרקים המזמזמים לבאזזז תקשורתי. השנה הצטרף אל חגיגות ופסטיבלי הדבש שבהם מרבים משנכנס מזל בתולה, אירוע מיוחד: קונגרס עולמי של מגדלי הדבורים. האירוע, הנושא את השם "אפימונדיה", נפתח ב-21 בספטמבר בבואנוס-איירס, ארגנטינה.

 

ולקינוח הנה "מנת יתר" בתולית: יומיים קודם לכן, ב- 19.9.11 התקיים כנס לחקר בריאות הדבורה. "דבורה" + "בריאות" – מה יכול להיות יותר בתולי מזה?

 

 

המורה והמחנכת "דבורה"

גם הליכות ונימוסים הם עניינים בתוליים לעילא, שמתלבשים כמו כפפה לבנה על ידה של אותה ילדה טובה ירושלים,  הבתולה החסודה, המחונכת והממושמעת. השנה ב- 1 בספטמבר -  ואין תאריך בתולי מיום זה האומר כולו חזרה לבית הספר, לשיגרה ולסדר -  התפרסם מחקר על ההשפעה המיטיבה שיש להוראת טיפול בדבורים על ילדים. מתברר שאפילו הבעייתיים שבקרב "הצעירים חסרי המנוח" נעשו רגועים וממושמעים בעקבות עבודתם עם הדבורים, בבחינת: "לך אל דבורה ילד משתולל, התבונן בדרכיה ונהג בתבונה".

 

 

ומדבורים לדיבורים
ביום 15.9.11 דיווחה התקשורת על פטפוטים ודיבורים מסתוריים וחסרי פשר הנשמעים מצמרות העצים ביערות אוסטרליה. למרות שהתופעה מוזרה, ההסבר לה אינו על-טבעי: חוקרי ציפורים מסבירים שמקור הפטפטת במקורם של תוכים שברחו מבעליהם ו"לימדו" את להקות תוכי הבר את "אמרות הכנף", הלא תמיד מנומסות שקלטו מבני האדם. האם אותם תוכים נמלטים הוציאו את חבריהם שוכני יער הקדומים הגן-עדני "לתרבות רעה"?
דיבורים, כמו גם ציפורים, מסומלים על ידי מרקורי בעל הלשון הקולחת והסנדלים המכונפות
השולט במזל בתולה. והבתולה, למרות שאינה בהכרח בעלת מעוף, הינה חסידה גדולה של תרבות ושל כל מה שקשור ברכישת והקניית דעת.

 

 

ומדבורים לדיבורים
ביום 15.9.11 דיווחה התקשורת על פטפוטים ודיבורים מסתוריים וחסרי פשר הנשמעים מצמרות העצים ביערות אוסטרליה. למרות שהתופעה מוזרה, ההסבר לה אינו על-טבעי: חוקרי ציפורים מסבירים שמקור הפטפטת במקורם של תוכים שברחו מבעליהם ו"לימדו" את להקות תוכי הבר את "אמרות הכנף" הלא תמיד מנומסות, שקלטו מבני האדם. האם אותם תוכים נמלטים הוציאו את חבריהם שוכני יער הקדומים הגן-עדני ל"תרבות רעה"?
דיבורים, כמו גם ציפורים, מסומלים על ידי מרקורי בעל הלשון הקולחת והסנדלים המכונפות השולט במזל בתולה. והבתולה, למרות שאינה בהכרח בעלת מעוף, הינה חסידה גדולה של תרבות ושל כל מה שקשור ברכישת ובהקניית דעת.

 

 

המדור עלה לאתר ביום 6.11.2011

 

  


 

 

הבתולה ברוח הזמן  -  בציר 2012

 

הקישורים בבציר 2012 אמורים להתחיל לפעול החל מיום ששי 22.2.2013 אחה"צ

 

בוודאי תופתעו לשמוע, אבל לבתולה הקשורה בדבורה החרוצה יש זיקה לא רק לעוקץ -  אלא גם לדבש, ולכל מה שמתוק.  מי היה מאמין שהבתולה כל כך מתוקה...  אפשר לחטוף סכרת מנופת הצופים של הידיעות המתוקות שמופיעות בימים בתוליים אלה !

והנה כמה מהן –   
אבל קודם כל הקדמה קצרצרה :  בשנים קודמות התמקדנו בידיעות הקשורות בדבש, ואז בטח חשבתם לכם: "ביג-דיל, דבש קשור בראש השנה שחל באזור מזל בתולה. אז מה פלא שיש הרבה ידיעות-דבש בימים בתוליים אלה?". בסדר, קיבלתי. השנה לכן, "נלך על" סוכר.


  והנה הידיעות המתוקות -
כבר ביום הראשון של מזל בתולה עלה הסוכר לכותרות בעקבות פרסום שחשף את ההתמכרות האמריקאית לסוכר: האמריקאי של היום בולס פי 17 יותר סוכר מבן ארצו שחי לפני 200 שנה.  


פרסום אחר שהופיע באותו היום, סיפר על חקלאים המאכילים את עדר הפרות שלהם בממתקים!  זאת בתור תחליף לתירס שהתייקר מאוד עקב הבצורת. אם אין תירס – חשבו החקלאים - אז שיאכלו ממתקים. 

 
ידיעה אחרת שהתפרסמה בסמוך, התריעה כי משבר האירו יפגע במכירות השוקולד.  אבל למזלם של חובבי המתוק-המתוק הזה התפרסם מבעוד מועד מחקר שגילה כיצד ניתן להיגמל מההשתוקקות לשוקו ולכל מה שמתוק: "ברכת הגומל" מגיעה לפרח הזעפרן שתמצית המופקת מהתבלין שלו מצליחה לרסן את התאווה לסוכר. וכל הידיעות האלה מופיעות ביום הראשון של המזל! 


ובעקבות תגלית הזעפרן הופיעה תגלית נוספת - "סוכריות בחלל": מולקולות של סוכר התגלו - שבו טוב, ותחגרו את חגורות הבטיחות -  בשכבת הגז האופפת כוכב הנמצא במרחק 400 שנות-אור מאיתנו. רחוק-רחוק אבל מתוק-מתוק.


ובטרם הצללחנו להתאושש התבשרנו על הקמתה של "הפקולטה למדעי הסוכר". לא, היא לא תחקור את הסוכר שבחלל אלא, בצניעות בתולית אופיינית, תצטמצם לעיסוק בסוכר מקומי, ישראלי: חברי הפקולטה הזאת הם אמני סוכר מקומיים המייצרים ממתקים בעבודת יד.


ואם נחרוג מעניינים מקומיים, נגלה שבצידו השני של הגלובוס, בארה"ב, הוטרדו הבריות – כמה בתולי -  ממחקר בתחום הדיאטה והבריאות: התברר כי סירופ התירס, שנחשב לממתיק בריא וטבעי, אינו כה יפה לבריאות כפי שאהבו להאמין, ובוודאי בוודאי שאינו יפה לפיגורה: הממתיק הזה, כך התברר, הוא משמין ביותר. האם יתכן שהסיבה לכך שהסירופ הוא לא בריא, נעוצה בהיותו לא ממש טבעי? מסתבר שהתירס שממנו הוא מופק הוא תירס מהונדס.

הנוזל המתוק הזה, הסירופ, מעסיק גם את שכנתה הצפונית של  ארה"ב – את קנדה. מדינה זו, שהיא בדרך כלל קרת-מזג, סערה החודש לנוכח "תעלומת המייפל הגנוב": סירופ מייפל בשווי מיליוני דולרים, נעלם ממחסנים בקוויבק. הגניבה שהוגדרה כמאורע יוצא דופן וחסר תקדים, יצרה משבר בשוק הבינלאומי משום שקנדה מספקת לעולם 80% מהסירופ המתקתק.

פעם, בשנות ה- 70 של המאה הקודמת היה להיט בשם "מתוק לי מתוק לי" שאותו שר הזמר יגאל בשן.

ואם ניחשתם שמזלו של בשן הוא, איך לא, בתולה – לא טעיתם.

ולקינוח הנה עוד משהו מתוק –
  זהו סיפור על מי שהוא ללא ספק "מלך הסוכריות" - איש שחי ונושם סוכריות ומוקף בהן מאז ילדותו ועד עצם היום הזה – והוא כבר בן 109 !       
כותב עופר אדרת ב"הארץ":

"ישראל קרישטל השליך סוכריות לעבר הקיסר פרנץ יוזף ב-1914, הכין סוכריות לחיילים הרוסים אחרי שחרור אושוויץ ומוסיף כיום לייצר ממתקים בביתו שבחיפה."

קרישטל, כך מסתבר, פשוט לא נגמל מאהבתו לעבודתו המתוקה, ולמרות גילו המופלג מסרב להיות גמלאי. ועבודתו האהובה - גומלת לו כגמולו שומרת עליו ומשמרת אותו. ומי יודע, אולי לא רק גבישי מלח משמרים, אלא גם קריסטלים של סוכר...
איש של עבודה ושל סוכר. ואם ניחשתם שהוא בן מזל בתולה, צדקתם -  קרישטל נולד ב- 15 בספטמבר (1903) .

 

 אבל לא על הסוכר לבדו תחיה הבתולה... 
ועם כל צניעותה, היא גם אינה מסתפקת תמיד באותה פת לחם שמסמלת השיבולת שבידה -  ואפילו לא בפיתה או ב"פתית". ולכן, בימים הקרובים יעלו לאתר פתיתי סיפורים נוספים - והפעם נטולי סוכר, ואולי אפילו נטולי גלוטן, שישקפו צדדים נוספים של הבתולה.
"פתיתים"...  מושג שאומר כולו בתוליות... פתיתי דגנים של ארוחת הבוקר... פתיתי שלג...  כל כך טהורים... כל כך בתוליים... ואכן הבתולה נתנה בהם את סימנה – סימן ה- 6. לפתיתי שלג יש אין סוף צורות – אך כולן וריאציה על נושא אחד – הכוכב בעל ששת הקצוות.

 

 

משושים מוזהבים – התפרסמו, איך לא, בגבול המזלות אריה (זהב) ובתולה (משושים). ביום 21.8.2012 הודיע אתר Space.com    כי הושלמה הכנת מערכת המראות של טלסקופ החלל החדש של נאסא. המערכת כוללת 18 מראות משושות מצופות זהב, שיהוו את המראה הגדולה ביותר ששייטה אי פעם בחלל.

 


"דגים נגד תרנגולות"? !  ככל ששם הסרט הזה נשמע מוטרף -  מבחינה אסטרולוגית הוא מה-זה הגיוני. השם משקף את הקוטביות שבין מזל דגים למזל הנגדי לו, בתולה, המסומל על ידי התרנגולת.  
הקוטביות דגים-בתולה באה לידי ביטוי גם בעלייתו של הסרט לאקרנים במזל דגים, בתאריך 8.3.2012,  ובשמה הבתולי של חברת ההפקה - "הנמלה הכסופה". הנמלה העמלנית והצנועה מסומלת, איך לא, על ידי הבתולה.ומהתרנגולת – לביצה. ולא סתם ביצה, אלא ביצ-צמח: ביצה צמחונית שיוצרה במעבדה -  המצאה חדשה שהתפרסמה השנה, כמה מתאים, ממש בתחילת הבתולה המסמלת עבודה מעשה ידי אדם, או אם תרצו – את התערבות האדם בטבע, במקרה הטוב כדי לשפרו.
ממציא הביצ-צמח קיבל את ההשראה לרעיון לאחר שקרא באחד באפריל על חביתה מביצים צמחוניות, והתאכזב לגלות שזו מתיחה. הוא החליט לייצר ביצה כזו, ואחרי שנתיים של עבודה קשה הוא הפיק מוצר המהווה חיקוי מושלם – במראה, בטעם ובריח לביצה תוצרת תרנגולת.
הביצ-צמח היא מחאה על התנאים האכזריים בהם נתונות רוב התרנגולות המטילות.  
בארץ לא ניתן, לפחות בינתיים, להשיג ביצ-צמח. ובאשר לביצי תרנגולת – אנא תאכלו ביצי חופש, של תרנגולות המסתובבות חופשיות בחצר. תודה.

 
 

 

בציר 2012 התחיל לעלות לאתר ביום 31.12.2012

 והוא המשיך לעלות ביום 22.2.2013

וגם ביום 1.5.2013