וידויו של חסיד פליאו

להלן קטעים מתוך פוסט שפרסם דון, אדם שנחשב בעיני רבים ל"גורו" פליאו והיה הבעלים של בלוג פופולרי בתחום, ולבסוף הודה בפני עצמו שבריאותו מתדרדרת בגלל התזונה הזו.

התנסיתי במה שמכונה דיאטת "פליאו" לאורך 14 השנים האחרונות. אף על פי שכה האמנתי בדיאטה שאפילו כתבתי ופרסמתי ספר בתחום במימון עצמי, עם הזמן חוויתי דיסוננס קוגניטיבי הולך וגובר לגבי עקרונות התזונה הנוכחיים – כמות גדולה של מזון מן החי ושיעור גבוה של חלבון ושומן לעומת שיעור נמוך של פחמימות – שסותרים את הידע התזונתי האמפירי שנצבר לאורך 5,000 שנה הן ברפואה המערבית והן במזרחית, כולל כמות גדולה של מידע קליני ומעבדתי שנצבר החל מהמאה ה-19, ומצביע על כך שבני האדם מותאמים יותר לדיאטה צמחית ברובה המכריע, עתירת פחמימות שמספקת הרבה פחות מ-30% מהאנרגיה משומן. בנוסף, לאורך כל התקופה חוויתי על בשרי, וחזיתי באחרים, התפתחות הדרגתית ולעתים אף פתאומית של הפרעות שנגרמות לאנשים שמנסים להיזון על דיאטה עתירת שומן וחלבון. הבנתי את הקשר בין הדברים בגלל הרקע שלי בתזונה ובבריאות בשילוב ההכשרה שלי הן בתזונה מערבית והן ברפואת המזרח. לסיכום, אלה ההפרעות שחוויתי:

1. עור יבש באופן תמידי, והופעה חוזרת של פגעי עור מודלקים במקומות שהבריאו כשאכלתי תזונה צמחית דלת שומן וכן הופעה של פגעי עור במקומות חדשים. כשהגבלתי את צריכת השומן ללא יותר מ-20% מהקלוריות ונמנעתי מבשר אדום ושומן רווי, העור שלי נרפא, וכאשר אכלתי יותר שומן, שומן רווי, עוף ובשר אדום, מצב העור שב והתדרדר. באמצעות דיאטת אלימינציה גיליתי שאכילת 200-150 גרם בשר בקר שאכל עשב לפני השחיטה תחריף במידה רבה את הגירוי בעור תוך 24 שעות. [—] למרות ההכשרה שלי ברפואה סינית ובתזונה מערבית, בדקתי את היפותזת הפליאו שהבעיות האלה נגרמות מצריכת דגנים. הניסיון שלי מאשר את חוות הדעת של הרפואה הסינית שקובעת שפגעי עור מודלקים לא נגרמים מאכילת דגנים נטולי גלוטן ועמילנים, אלא מדלקתיות, טוקסמיה וחוסר תחלופת דם, שנגרמים ממזונות יוצרי דלקת כמו בשר ושומנים שעשירים בחומצה ארכידונית. מנקודת המבט של התזונה המערבית, עודף חלבון בתזונה מעמיס על הדם חומצה, אמוניה ושתנן לא הכרחיים, ועודף שומן בתזונה גורם לקרישיות מוגברת של הדם שמפחיתה את קצב זרימת הדם, בעיקר דרך הנימים העדינים, ופוגמת באספקת הנוטריאנטים והחמצן ובפינוי הפסולת מהתאים וכן מפחיתה את קצב סינון הדם של הכבד והכליות, שבתורה מובילה לטוקסמיה כרונית.

2. חזרה הדרגתית של אלרגיות עונתיות חמורות ודלקות בסינוסים ובתעלות האוזניים. הפחתת כמות השומן והחלבון בתזונה שיככה במהרה את התסמינים והפחיתה את ההפרשות. צריכה לאורך זמן של עודפי חלבון ושומן הגדילה את הסמיכות והדביקות של הליחה במערכת הנשימה, וכך משכה אבק, אבקנים ושאר חומרים מגרים שעוררו תגובה חיסונית ודלקתית.

3. כאבי בטן חמורים שללא ספק נגרמו מצריכה רבה מדי של שומן, שהוקלו רק לאחר צום ובעקבותיו הפחתת צריכת השומן במשך כמה ימים.

4. יציאות לא סדירות, ובעקבות אכילת כמות קטנה מדי של סיבים, גם עצירות וצואה קטנה וקשה שדורשת מאמץ בפינוי. צריכה גבוהה של שומן מאטה את תנועת המעיים ומפחיתה את תדירות ומהימנות הפינוי.

5. במהלך 14 שנות הפליאו שלי הופיעו פעמיים על העור שלי לימפומות צהובות קטנות שמכונות קסנתומות, שנגרמות בעיקר אצל אנשים עם רמת שומן גבוהה בדם, כמו שלי היה לכל אורך שנות הפליאו (כולסטרול כללי מעל 200). קסנתומות כוללות גם הופעת גושים קטנים של כולסטרול מתחת לעפעפיים.

6. נוקשות שרירים גוברת בבקרים לאחר הקימה, בליווי התכווצויות חמורות ותכופות בשרירי התאומים לאורך הלילה, במיוחד כשצריכת הפחמימות נמוכה במיוחד. נוקשות הבוקר שככה לאחר כמה שבועות של צריכת שומן נמוכה. אני מאמין שהנוקשות נבעה מהקרישות המוגברת של הדם שפגעה במעבר הנוטריאנטים והחמצן לתאים ובפינוי הפסולת במהלך השינה.

7. התקפי חרדה, שכמוהם מעולם לא חוויתי בעבר, כשאכלתי כמות נמוכה של פחמימות (25%-20%) וכמות גבוהה של שומן (60%-50%). ההתקפים קרו תמיד לאחר ארוחה עתירת שומן. אני מאמין שזה נובע מאספקת חמצן נמוכה למוח בשילוב פגיעה בקולטנים העצביים שנגרמים מצריכה לא מספקת של פחמימות.

8. מתח כרוני בכתפיים ובצוואר, שפחת כשאכלתי פחות שומן ויותר פחמימות. רפואת המזרח מסבירה זאת כהשפעה של צריכת שומן מופרזת על תפקודי הכבד וכיס המרה.

אשתי טרייסי דיווחה על התסמינים החמורים הבאים שהתפתחו תוך 12 חודשים מרגע שעברה לתזונת פליאו נטולת דגנים שבה צריכת הפחמימות הייתה נמוכה עד בינונית:

1. עלייה באחוזי השומן בגוף בגלל מאזן שומן/קלוריות חיובי. בפשטות, היה לה קל מאוד להפריז בצריכה הקלורית כשאכלה מזונות שומניים.

2. כאבי ראש ומתח בשרירים שגברו לאורך 12 החודשים.

3. כאב הולך וגבר בצד ימין מתחת לצלעות, שמעיד על פגיעה בכבד.

4. עצירות שחומרתה הלכה וגברה לאורך 12 החודשים בשל הפגיעה של צריכת השומן הגבוהה בתנועת המעיים.

5. עייפות בוקר הולכת וגוברת וצורך מתגבר בקפה.

6. רגישות גוברת בשדיים לפני המחזור והופעת ציסטות. זה היה התסמין החמור ביותר, שהעיד על חוסר איזון במערכת האנדוקרינית ופוטנציאל לגידולים בשדיים.

7. כאבים כרוניים בשרירים ובפרקים בשל הפגיעה בזרימת הדם.

8. גלי חום והזעה בשינה, סימן נוסף לחוסר איזון במערכת האנדוקרינית.

9. לקראת סוף התקופה היא החלה לסבול מנפיחות לאחר ארוחות בשריות עתירות שומן, סימן לחוסר סבילות גובר לשומן.

הפחתת כמות השומן והחלבון בתזונה שיככה במידה רבה את כל התסמינים שלעיל.

לפוסט המקורי:
Farewell To Paleo

דון וטרייסי זנחו את הפליאו ועברו לטבעונות בריאה שמבוססת על מזון מלא, ובהמשך לתזונה שעיקרה או כולה פירות וירקות חיים וטריים (Low Fat Raw Vegan) בהשראת פרילי, קריסטינה, מייגן אליזבת ואחרים. כעת הם חופשיים מהמחלות הכרוניות שתקפו אותם כשאכלו פליאו. אל תחכו 14 שנים, עברו גם אתם עכשיו לאורח החיים הקדמוני האמיתי, ותיהנו מבריאות קורנת, מרץ וחיוניות, לאורך עוד הרבה שנים מאושרות.

זה הבלוג הטבעוני החדש שלהם:
The Vegan Food Way…to Living With Heart and Improving Your Health

אם אתם רוצים לדעת מה באמת אכל האדם הקדמון:
תזונת האדם – סקירה היסטורית
תזונת פליאו – מדע או דת?
מה אכל האדם הקדמון?

Subscribe
הרשמה לעדכונים
guest

 

33 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ram
ram
26 בדצמבר 2019 23:37

זאת בסך הכל אנקטודה, עם קורולציה זולה , לא מגיעים למסקנות מאנקדוטות, בד בבד, יש מחקרים מדעיים בנוגע לפלאו וקטוגניה, שאפשר להתייחס אליהם ברצינות. מה גם שניזוקו בני האדם מהתזונה הטבעונית יותר מכל דיאטה אחרת. אפשר להתעלם מהוידוי של החסיד החמוד

צוות האתר
Reply to  ram
3 בינואר 2020 15:50

שלום רם, נשמח מאוד להתייחס ברצינות למחקרים מדעיים על פליאו ותזונה קטוגנית, וכמו כן נשמח לראות הוכחות שבני האדם ניזוקו מתזונה טבעונית יותר מכל דיאטה אחרת. אתה מוזמן לצרף קישורים רלוונטיים אחרת אפשר להתעלם מהתגובה שלך…

יאיר
יאיר
30 בדצמבר 2015 4:00

https://www.youtube.com/watch?v=BMOjVYgYaG8
Debunking the paleo diet | Christina Warinner
בהרצאה הנ"ל שאהודה כל כל על משמיצי הפליאו מוסבר היטב מה היה טיבם של הפירות והירקות הקדומים.
לכן אני תמיד אומר שההרצאה הזו "באה לקלל ונמצאה מברכת" את הפליאו.
מעבר לכך אני מסכים שאין דבר כזה "תזונה פרטנית" לבני אדם, כמו שאין תזונה פרטנית, לקיפודים, חסידות או אריות. כל הרעיון של הפליאו הוא ממה נמנעים ולאודווקא מה אוכלים. הטענה הכעומדת בבסיס הפליאו היא שמזונות המבוססים על דגנים (בעיקר עתירי גלוטן), שמנים מזוככים, סוכר וקטניות לא מונבטות ובכלל מזונת מעובדים מזיקים לנו.
אגב, בעניין מהותה ומועדה של המהפכה החקלאית, הטענה שמכחישה את קיומה מגוחכת ומספיק לקרוא את ספרו של נח הררי (טבעוני) "קיצור תולדות האנושות" כדי לקבל את המידע, לרבות את ההידרדרות שחלה בבריאותם של בני האדם בתוצאה מהמעבר מציידים-לקטים לחברה חקלאית.

צוות האתר
Reply to  יאיר
30 בדצמבר 2015 14:26

יאיר, לגבי טיבם של הפירות והירקות הקדומים קרא את המאמר הבא-
https://www.30bananotleyom.co.il/articles/lost-crops-of-africa

אין לנו כל וויכוח איתך לגבי הצורך בהימנעות מדגנים (בעיקר כאלו שמכילים גלוטן), שמנים מזוככים, סוכר מזוקק ושאר מזונות מעובדים ואפילו קטניות, וגם אין לנו כל וויכוח איתך לגבי הידרדרות בריאותם של בני האדם בעקבות המהפכה החקלאית. אבל בין הימנעות מגלוטן ומזונות מעובדים לבין התבססות על מזונות מהחי וירידות על טבעונים יש מרחק רב.

נ.ב
ראה עצמך מוזהר מראש. אם תחזור להתנהגות האלימה האופיינית לך תגובותיך ימחקו.

שרון
שרון
29 בדצמבר 2015 8:40

בהחלט מסכימה עם הטיעון שהאדם הקדמון אכל מה שהיה זמין עבורו. כלומר-ירקות, שורשים פירות, אגוזים. ובשר חי כשהתחיל לצוד.

אבל, הירקות והפירות שהיו זמינים בתק' האדם הקדמון שונים לחלוטין מאלה שיש כיום. יש עדויות מחקריות על טיבם גודלם ואיכותם התזונתית המוגבלת עד מאוד. סביר שהתזונה של האדם הקדמון הייתה דלה ביותר, וכמות הקלוריות שצרך הייתה נמוכה מאוד.
אבל אני משאירה את כל זה בצד לרגע ורוצה להתייחס למה שציטטת. כן פליאו- לא פליאו? טבעונות? צמחונות?
כיום מחקרים מצביעים יותר ויותר על מגמה של תזונה פרטנית לכל אדם.
מחקר שנעשה לאחרונה במכון וייצמן על אנשים עם סכנה לסכרת בחן את ההשפעות השונות של מזון על עליית רמת הסוכר בדמם. אז מתברר שיש אנשים שעגבניה מקפיצה את הסוכר עבורם.
עגבניה! הפרי התמים הזה!
אני אוכלת לפי תזונת "שרון" עם עקרונות פליאו שמלווים אותי אותי אבל לא רק.
למה? כי בטטה ואורז גורמים לי להיות רעבה. ודבש הוא סוכר מיותר עבורי.
לעומת זאת לא מסיימת את היום בלי 2 פירות ו-2 תמרים וחופן אגוזים.
יש פליאוליטים שיתחרפנו מהתזונה הזו, סבבה. אבל אני מנסה לעשות מה שטוב לי.
אכילת קטניות גומרת אותי. אני מגיעה למצב של עוד רגע אני הולכת לבית חולים מכאבי בטן.
לחם גורם לי לכאבי ראש ואחרי 2 פרוסות חייבת ללכת לישון שעתיים. לא מסוגלת להרים את הראש!

לחברתי שאוכלת לפי עקרונות הטבעונות, בשר עשה רע – גרם לה להרגיש לא טוב. וזה היה אחד הדברים שהקל עליה לעבור לתזונה ללא בשר.

הגיע הזמן להפסיק לדבר במונחים של "פליאו" טבעונות" "צמחונות" זה זמן התזונה הפרטנית.

המחקר בויצמן ממשיך (קישור בהמשך) ואני מקווה שבסופו יהיו בדיקות שיהיו פתוחות לכולנו לבחון את הדברים על עצמו- כדי שנוכל לדעת מה באמת הדבר הנכון עבורנו.

https://www.washingtonpost.com/news/to-your-health/wp/2015/11/20/the-diet-study-that-upends-everything-we-thought-we-knew-about-healthy-food/

צוות האתר
Reply to  שרון
29 בדצמבר 2015 14:31

שלום, שרון, 🙂

ראשית, את טוענת כי "יש עדויות מחקריות על טיבם גודלם ואיכותם התזונתית המוגבלת עד מאוד של הפירות והירקות בתקופת האדם הקדמון". יש רק בעיה אחת עם הטענה הזו, אין כל עדויות מחקריות לכך, וגם לעולם לא יהיו, כי אין כל דרך לבצע מחקר כזה. את יכולה ממאובנים של בעלי חיים קדומים לנסות להסיק מה היה מבנה גופם, מה הם אכלו ומי הם קרובי משפחתם הקיימים בימינו, אבל אין לך מאובנים של פירות וירקות קדומים שדרכם תוכלי להסיק מה הייתה איכותם התזונתית. הטענה הזו גם מתעלמת מהעובדה שהאדם הוא לא הצרכן היחיד של פירות וירקות, ויש אינספור מינים של יונקים, עופות, זוחלים וחרקים שניזונים מפירות וירקות, ושהצמחים התפתחו אבולוציונית באופן כזה שמסתמך על בעלי החיים האלה להפיץ את הזרעים שלהם, ועל כן מעניקים להם בתמורה גמול תזונתי. אפילו גורו הפליאו דעאל שליו, בספרו "הסוד הקדמוני" כותב פעמים רבות את אותה טענה כי הפירות בימי האדם הקדמון היו לא ראויים לאכילה, אך גם הוא בכל ספרו לא מביא כל ראיה מחקרית לכך. דעאל וחסידי פליאו אחרים הם שהמציאו את הטענה הזו כאחת הדרכים להצדיק את השקפת עולמם שבשר הוא מזונו הטבעי של האדם. למעשה, אפשר לומר שההיפך הוא הנכון. האדם החקלאי לקח מבחר מצומצם של מינים מתוך האלפים שהיו זמינים לנו בתקופת האדם הקדמון, וטיפח אותם בצורה כזו ששיפרה את ההיבטים המסחריים שלהם על פני היבטים תזונתיים. לדוגמה, זן הבננה הנפוץ בעולם ה"קבנדיש" מגודל באופן כה אינטנסיבי בעולם רק מפני שהוא עמיד לפטרייה מסוימת, אך עד לפני כחמישים שנה, היו נפוצים זנים אחרים, שהיו מתוקים הרבה יותר מהקבנדיש, שמתיקותה די לוקה בחסר. דוגמה נוספת היא העגבנייה, כולנו מתלוננים על כך שפעם לעגבניות היה טעם, והיום טעמן כשל קרטון, הסיבה היא שלפני כעשרים שנים הוחדר בזן העגבנייה המסחרי גן שמעכב הבשלה, אך אותו גן גם מפחית את תכולת הסוכר. יש לנו מאמר מרתק על פירות שמוצאם מאפריקה, ערש האדם הקדמון, שטרם עברו השבחה חקלאית, והפלא ופלא, התכונות התזונתיות שלהם מעולות:
https://www.30bananotleyom.co.il/articles/lost-crops-of-africa

שנית, את טוענת ש"סביר שהתזונה של האדם הקדמון הייתה דלה ביותר, וכמות הקלוריות שצרך הייתה נמוכה מאוד". זו טענה בלתי מדעית וקונטרה-אבולוציונית. אם הטענה הזו הייתה נכונה, המין האנושי לא היה מתפתח למה שהוא היום. לא רק המבנה הפיזי שלנו היה הרבה יותר קטן וחלש, אלא גם המוח שלנו לא היה מסוגל להתפתח היות שהוא דורש שיעור גדול מאוד ביחס לגודלו מהאנרגיה שאנחנו צורכים. למעשה בתנאים כאלה סביר להניח שהמין האנושי כלל לא היה שורד כי היה אוכל את צאצאיו. האם סביר בעינייך שמיליוני מינים הצליחו להתפתח ולשגשג על המזון שמצאו בטבע, ואילו רק המין האנושי, המין החכם ביותר בטבע, שרד בקושי, ברעב תמידי, עד שלפני כעשרת אלפים שנה, על סף מוות, הצליח איזה גאון לקלוט שכדאי לשתול זרעים באדמה?

שלישית, הטענה שלכל אדם יש תזונה פרטנית משלו היא גם בלתי מדעית בעליל. כשאנחנו מסתכלים על האנטומיה והפיזיולוגיה של כל בעל חיים בטבע, ברור לנו לחלוטין מהו מזונו הטבעי. כל האריות טורפים, ואין אף אריה שאוכל עשב. בין עטלף חרקים לעטלף פירות יש הבדלים אנטומים ופיזיולוגיים מובהקים, בין חסיד פליאו לטבעוני אין כל הבדלים כאלה. מזונו הטבעי של כל בעל חיים הוא המזון שאליו הוא מותאם ביותר, שאותו הוא יכול להשיג במעט מאמץ ככל האפשר, ושטעמו ערב לחכו ללא בישול או עיבוד. המזון שעונה על ההגדרות האלה לגבי בני האדם הוא פירות וירקות. פרות במשקים מתועשים ניזונות בין היתר מקמח דגים ולשלשת עופות, אך ברור שבטבע הן לא יאכלו זאת. יש כלבים שאוהבים לאכול בננות, אך ברור שהאנטומיה שלהם לא מאפשרת להם לקטוף בננות בטבע. אין כל ספק שאנשים מסוימים יגיבו באופן שונה למזונות שונים. טבעונים כמונו שלא אכלו בשר 20 שנה ויותר, אם יאכלו המבורגר הם יקבלו קלקול קיבה חמור, אבל אנשים שרגילים לכך לא יושפעו בצורה כה אקוטית, אך עם זאת, יסבלו דרך קבע מאותם סימפטומים לא נעימים שמתלווים לתזונה לקויה, כמו בעיות עיכול, מחלות עור, כאבי ראש וכו', ויפתחו עם הזמן סוכרת, מחלת לב וסרטן. באותה מידה, אדם שמעשן בפעם הראשונה בחייו יסבול מתגובה חריפה וישתעל, אבל אדם שמעשן בקביעות, הגוף שלו מסתגל לסיגריות ולא נוצרת תגובה אקוטית, אך כמובן שלאורך זמן הסיגריות גורמות למחלות קשות. סביר להניח שמחקרים שמנסים להצביע על הצורך בתזונה פרטנית לכל אדם, עושים זאת מסיבה אחת בלבד, כסף. יש כסף רב בייעוץ פרטני, בתוספים פרטניים ובמסגרות מיוחדות. אין כל כסף בקביעה שמזונו הטבעי של כל אדם הוא פירות וירקות חיים וטריים.

קטניות אכן יכולות לגרום לקשיי עיכול וכל מוצר שמכיל גלוטן בהחלט אינו מומלץ לאכילה, אבל בין הימנעות מקטניות וגלוטן לבין התבססות על מזון מהחי יש מרחק גדול מאוד. זו לא תזונה עתירת המזון מהחי שגורמת לאנשים מסוימים להרגיש יותר טוב אלא ההימנעות מאותם מזונות שגרמו לתסמינים, בין אם מוצרי החלב או מוצרים המכילים גלוטן או מוצרים מעובדים אחרים או קטניות קשות לעיכול או דגנים עתירי סובין או כל תוסף מזון כזה או אחר. זה לא המזון מהחי שעשה את ההבדל הבריאותי אלא ההימנעות מאותם מזונות שגרמו לסימפטומים.

אין וגם לעולם לא יהיה אף אדם שחלה בסוכרת בגלל אכילת פירות. הפירות הם לא הבעיה, התזונה עתירת השומן והדלה בסיבים תזונתיים היא הבעיה. צפי בסרטונים הבאים להסברים מפורטים ומחקרים בנושא-
https://www.youtube.com/watch?v=imxTrWne7Qc
https://www.30bananotleyom.co.il/articles/insulin
https://www.30bananotleyom.co.il/movies/fructose-in-fruit
https://www.30bananotleyom.co.il/movies/how-much-fruit-is-too-much

שרון
שרון
Reply to  צוות האתר
29 בדצמבר 2015 15:48

התשובה ארוכה אז חילקתי ל-2
אתה מקצין ואומר שהתזונה הפליאוליטית מתבססת על מזון מהחי וזה רחוק מאוד מהאמת.
צלחת פליאו אמיתית מכילה כ- 20% חלבון כ-10% שומן והיתר צומח (בעיקר "ירקות" אבל גם פירות ומעט אגוזים) צלחת מדוייקת של פליאוליט מכילה כ-2/3 צומח. ויש מי שצורך מעט דבש, בטטות, וגבינה.
זה שיש אנשים רבים שאוכלים בשר בכמויות מסחריות במסווה של פליאו, ויש גם רבים שאוכלים קינוחי פליאו (אין דבר כזה באמת) אז ברור שהם בחרו לארגן להם צלחת כרצונם, אבל היא לא בנויה על עקרונות הגישה.

אבל בוא נפתח את השם פליאו.
בעיני לא רלוונטי. סתם נוח.
כל ההתעסקות כן אדם קדמון לא אדם קדמון, תכלס לא זה מה ששכנע אותי שזו תזונה שמתאימה לי.

שנים של התמודדות עם תזונה מערבית קלוקלת והגעה למצב של שום יכולת שליטה עצמית על מה שאני מכניסה לפה ועליה קבועה במשקל, תוך ניסיונות חוזרים ונשים לאכול לפי תפריט צמחוני/טבעוני/ דיאטתי וכו'. כולם הביאו מפח נפש, סבל פיזי ונפשי.
לא מעידה על אף אחד אחר.
לא מקבלת את הטענה שלך שנושא התזונה הפרטנית היא דמגוגיה.
מנסיוני הפרטני התזונה הזו הצילה את חיי.
אני חיה לפי מה שתיארתי- מעט חלבון בכל ארוחה, הרבה צומח, אגוזים, פירות ומרשה לעצמי מעט שוקולד 90% פעמיים בשבוע בשביל הכיף.
ירדתי במשקל. אני שבעה, הבריאות שלי מצויינת, חזרתי לעסוק בספורט, הפסקתי לסבול מכאבי ראש, כאבי בטן, מיחושים שונים ומשונים, פצעונים וכו'.
הפוך לחלוטין ממה שמתואר בפוסט לעיל.
אם תיכנס לקבוצות הפליאו תגלה שיש רבים שמדווחים כמוני על אותן חוויות.
חוויה של הצלת חיים.

כן, אני גורסת שהאדם הקדמון אכל דיאטה דלה יחסית. כי התבסס על מה שמצא.
בחורף אני בטוחה שהיו רבים שמתו ממחסור במזון.
כן אני מאמינה שהמחסור במזון חייב את האדם להתחיל ולצרוך בשר. כן אני חושבת שאכילת בשר קידמה אותו ואיפשרה התפתחות מואצת.

ומי אמר שלא אכל את הצאצאים או הזקנים, בלית ברירה? יש לך הוכחה שלא?
זה לא שאתה יכול לחזור ולשאול את האדם אם אכל בשר אדם.
אגב, הקרבת קורבנות אדם בוצעה בתרבויות עתיקות כדרך קבע. ולזה יש הוכחות. מי אמר שהדרך משם ועד אכילת חלקי גוף אנושיים לא התבצעו?
בטבע יש קניבליזם. מי קבע שאין בקרב בני האדם קניבליזם? בעבר שמעתי על שבטי קניבלים באפריקה (אין לי מידע מדעי אז מציינת בהסתייגות)

ולגבי הגאון שפתאום חשב על זריעת זרעים- סביר שזו הייתה הסקת מסקנות, אולי מטעות שנעשתה אולי כי הם ראו שהם זורקים שאריות שכללו זרעים ושנה אחכ צמחו שם אותם צמחים.

כדי שהאדם יפתח מח גדול ויהיה מסוגל להתפתח ולגדול פיזית ומנטלית הוא נזקק לכמות קלוריות גבוהה. את זה ידידי לא ניתן לקבל מתזונה של ירקות. זה פשוט לא מספיק.

אני מבינה שהפתרון שלך הוא אכילת ירקות, פירות אגוזים. מצויין- כאמור עבורך ועבור רבים זה עובד. נהדר!

שרון
שרון
Reply to  צוות האתר
29 בדצמבר 2015 15:49

חלק 2 של תגובתי-
אני ורבים כמוני לא יכולים להתקיים בתזונה כזו.
ועכשיו שאלה חשובה, כיוון שקטלת אכילת בשר וחלבון והצגת אותם כרעלים קשים (לא במילים אלו, אבל כן בתיאוריך, לדידך יש להם רק השפעה שלילית על הגוף)- האם אתה אוכל אורגני אמיתי? מגדל בעצמך באדמה נקייה באמת שלא עברה ריסוסים?

כמות הריסוס והלכלוך שאנחנו אוכלים בירקות ובפירקות היא שערורייתית. ולכל מי שיש אשליה שה"אורגני" הוא באמת אורגני אז WAKE UP CALL הוא קצת פחות מזוהם. בישראל אין אורגני אמיתי.
אלא אם אתה מגדל בעצמך ובתנאים מיוחדים.
גילוי נאות, אני לא מגדלת בעצמי וגם אני ובני ביתי לצערי אוכלים ירקות ופירות מורעלים.
האם גם לזה הגוף שלנו התרגל? לא יודעת אולי. באם זה פוגע בנו?
וודאי.

אז אולי לא יחלו בסכרת בגלל פירות וירקות אבל כן במחלות מעיים,סרטן ועוד.
ולגבי הסיבים- מי שאוכל מספיק ירקות ופירות אוכל מספיק סיבים.

התזונה המערבית הקלאסית עתירת הפחמימות הפשוטות כמו אורז תפוא ולחם מכילה הרבה פחות סיבים בתפריט יומי ממה שאני מכניסה לגוף מדי יום.
כמות הגיוון בירקות ופירות שאני אוכלת מדי יום, גדולה בהרבה ממה שנהגתי לאכול בעבר לפי שהתחלתי לאכול בגישה זו.
ועדיין עומדת מאחורי הגישה הפרטנית.
יכול להיות שאני טועה, אבל ההשוואה שלנו לאריות ולחיות אחרות משעשעת אותי מאוד כי השינוי האבולוציוני שאנחנו עברנו לעומת אריות דובים וכו' כל כך עצום.
אמרת שכלב לא יכול לקטוף בננות. צודק. בתחילת הדרך בני אדם היו די מוגבלים ביכולותיהם. אתה באמת חושב שהאדם היום דומה ולו בקצת לאדם הפליאוליטי?!

חיות בהחלט השתנו- חלק נכחדו, חלק השתנו לבלי הכר, אבל היכולות הקוגנטיביות שלהם לא השתנו, לא עברו טלטלה.
אז עם כל חיבתי לחיות, להשוות אותנו לחיות בהיבט של סוגי מזון או בכלל זה לא ממש טיעון הגיוני.

בצעירותי, הייתי טבעונית כ-8 חודשים. אלה היו עבורי החודשים הקשים והאיומים בחיי. לא הצלחתי לשבוע באף ארוחה. (והייתי רזה לפני שהתחלתי )
אכלתי מגוון גדול של ירקות, פירות, אגוזים, אורז, תפוא בטטה קטניות ולחם.
כמי שאוהבת לבשל ומבשלת היטב התזונה שלי הייתה מאוד מגוונת אבל במשך 8 חודשים רעבתי וסבלתי. העור שלי והגוף שלי סבלו יחד איתי. היתה לי נשירת שיער איומה. פריחות בגוף ופצעונים. למרות הפעילות הספורטיבית שהייתה הרגל קבוע בחיי עליתי במשקל וסבלתי.
אחרי 8 חודשים של העונש הכי גדול שהפלתי על עצמי חזרתי לאכול בשר.
הגוף שלי נשם לרווחה.

אני מבינה ומוקירה את הרצון לאכול ללא בשר. וכל הכבוד למי שיכול ושגופו מסוגל לחיות כך.
אני לא.
בהצלחה

צוות האתר
Reply to  שרון
30 בדצמבר 2015 14:18

יש הרבה שלא יסכימו איתך לגבי הרעיון שצלחת פליאו אמיתית מכילה כ-2/3 מהצומח. עושה רושם שפה בארץ לכל חסיד פליאו יש הגדרה שונה למהי תזונה פליאוליתית ובסופו של דבר כל אחד אוכל מה שמתחשק לו.

התגובות שלך מעידות שלמרות שאתם טוענים שהתזונה שלכם מבוססת מדע כשמעמתים אתכם עם עובדות מדעיות אתם בוחרים בדרך האמונה כדי להצדיק את עצמכם ומתעלמים לחלוטין מהמדע.

יש שלוש תיאוריות לגבי גדילת המוח של האדם שהגיעה עקב צריכת קלוריות גדולה יותר: 1. האדם החל לאכול בשר. 2. האדם החל לאכול מזון מבושל. 3. האדם החל להתבסס על פירות במקום בעיקר על עלים. אך ורק התיאוריה השלישית הגיונית מבחינה אנטומית, פיזיולוגית ואקולוגית. קראי את המאמר הבא-
https://www.30bananotleyom.co.il/articles/human-nutrition-historical-review

לגבי הפירות והירקות ה"מורעלים", את אומרת שמדובר על כמות שערורייתית אבל בעלי חיים מעוותים גנטית שניזונים מצמחים שרוססו בצורה שאין עליה כל פיקוח, שמקבלים תרופות וחיסונים בכמויות גדולות ושחיים בסטרס תמידי בחרא של עצמם כך שרבים לא מגיעים אפילו לגיל השחיטה ואחרים מגיעים חולים ומזוהמים למשחטות שהפיקוח הווטרינרי עליהן מגוחך את מוכנה לאכול?

ועכשיו את גם אומרת שפירות וירקות גורמים למחלות מעיים וסרטן? ישנן עדויות רבות לאנשים שהחלימו לחלוטין ממחלות מעיים דלקתיות (קוליטיס כיבית וקרוהן) בזכות תזונה שמבוססת על פירות וירקות, מחלות שנחשבות קשות מאוד וחשוכות מרפא בעיניי הרפואה המערבית. למעשה תזונה שמבוססת על פירות וירקות כל כך טובה לעיכול שהיא אפילו מעלימה לחלוטין את ריח הצואה כי כשהאוכל מתעכל כראוי ואינו תוסס ו/או נרקב במעיים אין סיבה שלצואה יהיה ריח. סרטן? האם יש איזושהי ראיה מדעית שקושרת אכילת פירות וירקות לסרטן? להיפך, כל הראיות המדעיות מראות שאכילת פירות וירקות היא אחד הגורמים החשובים למניעת סרטן.

חברי צוות אתר זה טבעונים שנים רבות (נכון לעכשיו 16 עד 19 שנים של טבעונות וכמה שנים לפני זה צמחונות). אין לנו כל דרך לדעת מה הטעויות שעשית כטבעונית ולכן זה לא עבד עבורך או מה בדיוק הרגישויות האישיות שלך (למשל לגלוטן, קטניות) אך ברור לנו שהבעיה היא לא התזונה הטבעונית בפני עצמה ולכן אכילת מזון מהחי היא בוודאי אינה פתרון נכון ובריא.

אורן
אורן
5 ביולי 2015 16:03

טוב זה קצת מצחיק שאתם מדברים על "מדע", ואז נותנים דוגמה לאדם אחד מתוך מאות אלפים שאוכלים פליאו.
תזונה דמוית-אטקינס מיעוטת פחמימות ומרובת שומנים (40%) שיפרה את בריאותם (שומנים בדם ושאר מדדים) של מאה איש במחקר מדעי שנעשה בדימונה על מדגם כללי של בני גיל העמידה, לעומת תזונה מיעוטת-שומן (הכי פחות שיפור) ותזונה ים-תיכונית (מקום שני).
לפני חודש פורסם מחקר על 20 איש (לא אחד, מפורסם ככל שיהיה) הסובלים מיתר כולסטרול, שהראה שתזונה פלאוליתית פרופר (לא סתם מיעוטת פחמימות) שנבחרה *בחופשיות* על-ידי הנסיינים הובילה לשיפורי מדדים תוך ארבעה חודשים *לאחר* ארבעה חודשים קודמים של התזונה מיעוטת השומן המומלצת לסובלים מבעיות לב.

צוות האתר
Reply to  אורן
5 ביולי 2015 16:21

אתה מתבלבל בין תזונה לדיאטה. הצגת בתגובתך מידע מתוך מחקרים שנעשו על דיאטות, כלומר על בדיקת מדדים שונים בעת הגבלה קלורית שגורמת באופן טבעי לירידה במשקל ולכן באופן כללי לשיפור במדדים שונים של אנשים שסובלים מעודף משקל. מעטים האנשים שמצליחים להתמיד בדיאטות האלה לאורך זמן בלי לפגוע בבריאותם, ורבים מהם מעלים את המשקל בחזרה. אין אף מחקר וגם לא יהיה שמראה שתזונה עתירת שומן, ללא הגבלה קלורית, מובילה לאורך זמן לבריאות טובה ולאריכות ימים.

שים לב בעניין מחקר דימונה, שהדיאטה במחקר שמכונה "דלת שומן" מתבססת על בשר, מוצרי חלב והמון לחם, ולמעשה כוללת 30% שומן, שזה אמנם דל במונחים של אטקינס, אך למעשה זו דיאטה עתירת שומן, עתירת מזון מן החי, ודלה בצורה קיצונית בפירות וירקות טריים ובריאים.
בכל מקרה, הרוב המוחלט של המשתתפים במחקר, על כל שלושת סוגי הדיאטות, ירדו מעט מאוד במשקל (בין 3 ל-5 ק"ג בממוצע), וממש לא הפכו מאנשים שמנים, חולים ועייפים לאנשים בריאים, חטובים ומלאי מרץ.

אם יש לך עניין במחקרים מדעיים, אתה יכול לקרוא את דו"ח הוועדה המייעצת לתזונה לממשלת ארה"ב שפורסם בתחילת השנה, וסקר מאות מחקרים שנערכו על מיליוני אנשים. ומהי מסקנתו? צריך לאכול יותר מזון מן הצומח ופחות מזון מן החי.
https://www.30bananotleyom.co.il/articles/scientific-report-of-the-2015-dietary-guidelines-advisory-committee

פליקס
פליקס
17 במאי 2015 11:26

אני על פליאו מזה שנתיים.
לאחר השנה הראשונה בהיותי על פליאו נטו הופיעו כמעט כל התסמינים שהוא כתב.
בשנה השנייה הוספתי המון פירות לדיאטהומפעם לפעם דגנים כגון אורז.
אאההה והכי חשוב חזרתי לתת באלכוהול, אמנם פעם בשבוע אבל חזק.
השינוי היה מיידי, כל התסמינים נעלמו.
היות ואני מתאמן 5פעמים בשבוע אז עדיין יש לי גוף שמשגע בנות 20 למרות שאני כבר כמעט בן 48. על דבר אחד גם אין וויכוח בעוד החברים שלי צריכים עקב הגיל 72 שעות התעוששות מסופ"ש פראי, אצלי זה בבוקר למחרת.
יום טוב לכולם