מה כדאי לאכול?

מאמר מתורגם של ד"ר דאגלס גרהם.

איך אדע כמה פירות וירקות לאכול מדי יום?

בהתחלה, רוב האנשים לא אוכלים את כמות המזון הצמחי החי השוות ערך מבחינה קלורית למזונות המבושלים המרוכזים שנהגו לאכול. עליכם לאכול כמויות גדולות יותר של פירות וירקות כדי להשיג את אותה כמות קלוריות שהשגתם ממזונות מבושלים, מאחר שהצפיפות הקלורית של הפירות והירקות אינה גבוהה כשל המזון המבושל. הם מכילים כמות גדולה של מים וסיבים, ורכיבי תזונה אחרים שדרושים לגוף. הפירות עשירים בקלוריות, אך הירקות והעלים הירוקים דלים בהן. לפיכך על הדיאטה שלכם להתבסס בעיקר על פירות, עם סלטים גדולים שיספקו מינרלים מאזנים, כמו נתרן, סידן ומגנזיום.

האם כדאי לסחוט את הפירות והירקות?

פרט לכמה יוצאי דופן רצוי לאכול את המזון בצורתו השלמה מאשר לזקק חלק ממנו ולשתות אותו. שתיית מיץ פירות או גזר ללא הציפה שתאט את קצב הספיגה של רכיבי התזונה עלולה להעלות בחדות את רמת הסוכר בדם ולהוציא את כימיית הדם מאיזון. מוטב לאכול את הפרי בשלמותו. יוצא דופן הוא מיץ סחוט טרי מפירות הדר, מאחר שחלק עיקרי מהציפה נותר במיץ. תחת זאת ניתן לערבל בבלנדר פירות כמו מלון, ולהכין שייקים ממגוון פירות כמו בננות ותותים. ערבול הפרי בבלנדר הופך אותו למיץ או לשייק סמיך, ובה בעת שומר על החבילה התזונתית בשלמותה. ערבלו עגבניות, סלרי ותפוזים לקבלת רוטב סמיך וטעים לסלט.

האם עלי לאכול רק פירות וירקות אורגנים?

תוצרת אורגנית תמיד עדיפה, אך החיים מלאים בפשרות ובחירות. ייתכן שעדיף לאכול ירקות חיים לא אורגנים מירקות אורגנים מבושלים או מאודים, אך זו בחירה קשה. מוטב לאכול כמות גדולה של פירות לא אורגנים כדי לענות על הצריכה הקלורית היומית שלכם מאשר לאכל כמויות לא מספקות של פירות אורגנים ולהיחלש ממחסור בתזונה נאותה. לרוב יש יותר ויטמינים ומינרלים בתוצרת אורגנית. זאת ועוד, בתוצרת אורגנית יש מעט מאוד חומרי הדברה או כלל לא, בעוד בתוצרת לא אורגנית יש לרוב שאריות של חומרי הדברה; עם זאת, בדרך כלל הכמות אינה מזיקה לבריאות וחשוב יותר להימנע מההשפעות הפתוגניות של המזון המבושל. אכילת מזון מבושל כדי להימנע מחומרי הדברה כמוה כהתייצבות מול רכבת דוהרת כדי להימנע מעקיצת דבורה.

האם הפירות עוברים יותר מדי הכלאות?

הכלאה היא תהליך טבעי. אין שום דבר פגום בהכלאה. כל הצמחים ובעלי החיים הם הכלאות. הכלאה מלאכותית אינה שונה מהשינויים הטבעיים שנעשו לאורך אלפי שנים, פרט להבדל משמעותי אחד: הטבע יצר בני כלאיים לצורך הישרדות, שעה שאנו יצרנו בני כלאיים כדי להדגיש תכונות או טעמים מסוימים. בחרנו זרעים מהפירות הטעימים ביותר ושתלנו אותם במקום זרעים של פירות נחותים. את אותו תהליך הכלאה וברירת זרעים ששימש את הטבע מקדמת דנא, יישם האדם על כל הירקות והפירות כך שבימינו כל המזון שאנו קונים הוא תוצר הכלאה כבר מאות שנים. הבעיות מתעוררות כשהפירות עוברים הכלאה מסיבות מסחריות גרידא. לדוגמה, כדי להמתיק אותם, כדי להאריך את חיי המדף שלהם או כדי לפתח כל תכונה מסחרית אחרת. לעתים קרובות הובילה ההכלאה הזו ליצירת פירות בעלי איכות תזונתית נחותה יותר, בעיקר ביחס סוכר-מינרלים. אין פגם בפרי מתוק יותר, עלינו פשוט לאכול פחות ממנו להשגת אותה כמות פחמימות. אם יחס הסוכר-מינרלים השתנה לטובת הסוכר, אנו יכולים להשיב את האיזון בהוספת יותר עלים ירוקים לתזונתנו. בעתיד נוכל לקוות שהאנושות תשוב לסורה ותטפח מזונות עבור טעמם הייחודי וערכם התזונתי, ולא עבור תכונות קוסמטיות ומסחריות שכיום מעודדים כוחות השוק.

האם אוכל להמשיך לשתות קפה?

פולי הקפה מבושלים, ולכן אינם חלק מתזונה נאה נאותה. מנה קטלנית של קפאין היא 10 גרם, שווה ערך לכ-70 כוסות קפה. אנשים רבים נוטלים עשירית מהמנה הקטלנית מדי יום. זאת ועוד, קפאין מפחית את כמות הפפסין בגוף, הדרוש לעיכול חלבון. קפאין גם מדלל את הגוף ממים, סידן, אשלגן, מנגן וּויטמיני B. באופן אירוני, אנשים רבים ששותים קפה ואוכלים תזונה מערבית רגילה יוצאים נגד התזונה הצמחית החיה כי הם חושבים שלא יקבלו מספיק חלבון, שעה שהקפה שהם שותים מדי יום חוסם את אותו החלבון שהם טוענים שחסר להם.

מה בדבר תבלינים כמו שום, בצל, קארי, כמון, פלפל שחור, אבקת צ'ילי ואורגנו?

יש לנו אמרה: "אם אי אפשר להכין מזה ארוחה, אולי לא כדאי לאכול את זה." האם אתם יכולים לאכול קערה של כמון? כמובן שלא. התבלינים האלה מכונים "אקסיטוטוקסינים", משום שהם מגרים ומעוררים (excite) את בלוטות הטעם שלנו אך לא מספקים כל תועלת תזונתית. לרוב הם יוצרים גירוי בגוף וגורמים לו להפיק ריר כהגנה מפניהם. לרוב הם משמשים להסוואת טעמם התפל או הדוחה של מזונות מבושלים כדי לפתות אותנו לאכול מזונות שלא יגרו אותנו כשלעצמם. לפסטה ואורז מבושלים ללא תבלינים יש טעם תפל והם כמעט בלתי אכילים. לבסוף, בדומה למלח, התבלינים מעוותים את בלוטות הטעם שלנו ומונעים מאתנו להעריך את טעמם הטבעי של פירות וירקות. הדבר נכון גם לגבי רטבים כמו חרדל, קטשופ ומיונז.

אפשר לאכול מזונות מיובשים?

מזון מיובש אינו מזון שלם; כל המים הוצאו ממנו. מכאן שלעולם לא יהיו טובים כמזונות שלמים וטריים, אפילו אם נוסיף להם מים. באופן בלתי נמנע נהרסים חלק מרכיבי התזונה בתהליך הייבוש וההרוויה. זו החלטה אישית שלכם, אך תמיד יש להחשיב את המזון המיובש לנחות יותר מפירות וירקות טריים, שלמים, אורגנים ובשלים.

אפשר לאכול פירות/ירקות קפואים?

חייב להיגרם נזק מסוים למזון החי כשאנו מקפיאים אותו. דופנות התא מתרחבות, ולעתים מתפוצצות בעת ההקפאה ופוגמות בו. עם זאת, מזונות מסוימים כמו אגוזים וזרעים נועדו לשרוד חורפים קשים, לכן אין כל בעיה להקפיא אותם. ניתן להקפיא פירות וירקות, היות שלעתים קרובות זו הדרך הטובה ביותר לשמר אותם עם פגיעה מינימלית בלבד, אך מוטב להימנע מכך ככל האפשר. אין רעלים מוכרים שנוצרים בעת ההקפאה, בניגוד לשאר שיטות השימור. בדרך כלל, ככל ששיעור המים נמוך יותר ושיעור השומן גבוה יותר במזון השלם והטרי, כך הוא מתאים יותר להקפאה.

אפשר להשתמש בחומץ?

חומץ הוא חומצה אצטית מדוללת, שבצורתה הטבעית היא רעל קטלני. חומצה אצטית גורמת לבלוטת התריס לקחת זרחן מבלוטות יותרת הכליה (אדרנל) כדי לבטל את השפעת החומצה האצטית על הגוף. מאגרי זרחן מדוללים יגרמו לפגימה בפעולתן של בלוטות יותרת הכליה ולכן גם בכל המערכת האנדוקרינית. כתוצאה מכך עלולים להופיע תסמינים כריח גוף רע, כאבי לב, דופק מהיר, ייצור מוגבר של ריר (מוקוזה) וכאבי ראש. שימוש ממושך יגרום לפגיעה בכבד.

אפשר לאכול שמנים מזוקקים כמו זית, קנולה, חמניות, חריע, קוקוס וכדומה?

מאחר שהשמנים מזוקקים מהצמח השלם, כבר לא בטוח לגופנו לעכל אותם. במצבם המרוכז הם שומן טהור שחלק גדול ממנו ייספג בזרם הדם, וישפיע לרעה על צמיגות הדם ועל כימיית הדם. לעומת זאת, אכילת כמה זיתים טריים, בשר קוקוס או זרעי חמנייה, בכמות קטנה, לא יזיקו לכם. המזונות השלמים האלה אמנם מכילים כמות גדולה של שומן, אך זה משולב בכל רכיבי התזונה החיוניים שנועדו להתלוות לשומן.

אפשר לאכול מלח ים?

הגוף שלנו זקוק לנתרן, בכמויות הקטנות שנמצאות במזונות צמחיים שלמים. עם זאת, כאשר הוא מזוקק מכל מקור, המלח הוא תוצר רעיל שיוצר גירוי בגוף. הוא גורם להקהיית חוש הטעם, מאט את תהליכי העיכול ופינוי הפסולת ופוגם במאזן הנתרן/אשלגן החיוני של התאים שבדרכו פוגם במאזן המים הטבעי שלנו. שתיית מי ים גורמת להתייבשות ולמוות תוך כמה ימים בשל תכולת המלח; זיקוק המלח מהמים ואכילתו מובילים באותו כיוון.

למה לא לאכול את כל האבוקדו, האגוזים והזרעים שאני רוצה?

שיעור השומן באבוקדו, אגוזים וזרעים גבוה במיוחד. בכל הנוגע לשומן, אין חשיבות למקורו; שומן הוא שומן. שומן נע ממערכת הלימפה היישר לדם. עודפי שומן מצמיגים את הדם וכך גורמים לתאי הדם האדומים להידבק אלה לאלה ולהקשות עליהם להעביר חמצן לתאים. זאת ועוד, עודפי שומן חוסמים את פעולת האינסולין שתפקידו להביא את הסוכרים לתאים, וכך גורמים לסוכרת. מוטב לאכול כמויות קטנות של אבוקדו, אגוזים וזרעים, ולא כל יום. יש די והותר שומן לצרכי הגוף מפירות, ירקות ועלים ירוקים.

מהם שילובי הפירות המומלצים?

אבטיחים ומלונים רצוי לאכול בנפרד. פירות מתוקים רצוי לשלב עם פירות מתוקים אחרים ופירות חמצמצים. פירות חמוצים רצוי לשלב עם פירות חמוצים אחרים ופירות חמצמצים.

פירות מתוקים: אפרסמון, בננה, תאנה, תמר.

פירות חמצמצים: אגס, אפרסק, דובדבן, מנגו, משמש, ענבים, שזיף, שסק, תפוח.

פירות חמוצים: אננס, קיווי, רימון, תות שדה, פירות הדר.

תוכן מאמר זה תורגם מהאתר foodnsport באישורו של ד"ר דאגלס גרהם –
http://foodnsport.com/faq.php

Subscribe
הרשמה לעדכונים
guest

 

32 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
אלירן
אלירן
2 במאי 2021 15:37

שייק מ3 מלפפונים ו5 בננות זה בריא ?

מרים
מרים
29 באוקטובר 2018 14:16

איך בה לי גם . אבל פרות וירקות זה ממש יקר

מרים
מרים
Reply to  מרים
29 באוקטובר 2018 15:04

אני לא אוהבת לאכול ואפילו דיי סובלת מזה וכך גם רוב הילדים שלי ( יש לי 9 ילדים ) . אבל פרות וירקות טריים אנכנו מאוד אוהבים רק שזה מאוד יקר בשבילי איך מיתגברים על המיכשול הזה ?

איילת
איילת
11 במרץ 2015 11:59

שלום,

האם אתם מכירים מישהו/י מהמם/מת שאפשר להתייעץ איתו בירושלים ?
אני צריכה תמיכה ןהכוונה.

תודה!!

רות
רות
Reply to  צוות האתר
26 בנובמבר 2020 9:41

האם צריך תוסף תזונה ? מהיכן הוויטמינים כמו סידן וחלבון לאדם מבוגר ?

חנה נוימן
חנה נוימן
Reply to  איילת
9 בנובמבר 2015 16:07

אשמח לעזור לך יקרה

חנה נוימן
חנה נוימן
Reply to  חנה נוימן
9 בנובמבר 2015 16:09

מס' ניד 0548438891

מלי
מלי
8 במרץ 2015 8:51

שלום,

ואני חשבתי שאני יודעת משהו, עד שהגעתי לאתר הזה.. שהוא מצוין! ואתם נותנים פה מידע חשוב שלא קראתי בשום מקום אחר.. אני אוכלת כמעט בכל צהריים סלט עשיר עם אבוקדו בינוני+3/4 כפות שמן זית+1 כף גרעיני חמנייה+1 כף גרעיני דלעת+5 חצאים של אגוז המלך+5 חצאים של פקאןועכשיו מבינה שאולי זה יותר מדי שמן!? לאחרונה התחלתי לאכול בטטה חיה מגוררת ואתם לא ממליצים 🙁
האם אני יכולה לשלוח מה אני אוכלת בכל יום ותתקנו אותי? 🙂 אני אוכלת פחות או יותר אותו הדבר.

בהצלחה ותודה,
מלי

אליס
אליס
29 באוקטובר 2014 8:46

היי
שאלה לגבי קוקוס צעיר:
כמה בשר קוקוס צעיר מותר לאכול ביום כדי לא לעבור את ה 10% (לתזונה של 2000 קלוריות) בהנחה וזה מזון שומני היחיד באותו יום כמובן?
וכמה זמן יכול להחזיק היתר במקרר לפני שמתקלקל? עם מה אפשרי לשלב אותו?
(קניתי קוקוס ואני מחפשת מה לעשות איתו)
תודה (: