תזונת פליאו: מדע או דת?

מה ההבדל בין מדע ודת?

המדע הוא נטול פניות. המדע מביא בחשבון את כל הראיות שמונחות לפניו, חוקר אותן לעומק, מפריך את הראיות הסותרות ומתוך זה בונה היפותזה. במידה ותגלית חדשה מערערת על ההיפותזה, ההיפותזה משתנה בהתאם.

הדת מגיעה עם היפותזה קבועה מראש שמטיבה עמה, מביטה בכל הראיות הקיימות, בוררת מתוכן רק את אלה שתומכות בהיפותזה שלה ומתעלמת מהשאר. במידה ומתגלעת סתירה בראיה שתומכת לכאורה בהיפותזה, הראיה מקבלת פרשנות שונה. הדת גם מקדשת אידיאל מסוים, אך מדגישה כי הוא ייתכן רק תחת תנאים מסוימים מאוד.

מהם קווי הדמיון בין הדת לתזונת הפליאו?

ההיפותזה של תזונת הפליאו:

ההיפותזה של תזונת הפליאו קובעת שהאדם התפתח מקופי האדם בגלל שאכל כמויות גדולות של בשר. השומן הרווי שבבשר, בהיותו מקור אנרגיה מרוכז יותר מצמחים, העניק לאדם את מוחו הגדול, והציד, מפני שדרש יצירתיות וערמומיות, פיתח אותו עוד ועוד. ההיפותזה קובעת שהאדם הסתגל באופן אבולוציוני לאכילת בשר.

ההיפותזה הזו מטיבה עם חסידי תזונת הפליאו כי כל מטרתה היא להביא ראיות-לכאורה שהאדם נמצא בראש פירמידת המזון ושאין זו רק זכותו לנצל את בעלי החיים ולאכול אותם, זה טבוע בו, בגנים של המין הביולוגי שלו. בשורה התחתונה, תזונת הפליאו מבקשת להביא סיבות מדעיות לכאורה לאכילת בשר.

הראיות שעליהן מסתמכת תזונת הפליאו:

תזונת הפליאו מסתמכת רק על אותן ראיות-לכאורה אנתרופולוגיות וארכיאולוגיות שתומכות בה ומתעלמת מהראיות הפיזיולוגיות, הביולוגיות, האבולוציוניות, האנתרופולוגיות והארכיאולוגיות שסותרות את ההיפותזה שלה.

חסידי תזונת הפליאו מתעלמים מראיות כמו:

1. האדם אינו מותאם מבחינה גופנית לאכילת בשר, בניגוד לטורפים אמיתיים. אין לו טפרים, שיניים ומערכת עיכול שמתאימים לאכילת בשר נא ובשר מבושל. הוא גם לא מתאווה לבשר נא כמו טורפים.

2. כל בעלי החיים מותאמים באופן מושלם למזון שאותו הם אוכלים, וכל בעלי החיים אוכלים את מזונם כשהוא נא. זו למעשה המשמעות של אבולוציה, כפי שגילה דרווין כשחקר את 14 מיני הפרושים השונים באיי גלפגוס, והראה שכל אחד מהם מותאם למזון שנמצא על האי המסוים שבו הוא שוכן. הטענה שבני האדם אכלו במשך מיליוני שנים בשר נא והתפתחו בהתאמה למזון הזה היא טענה קונטרה-אבולוציונית.

3. בבשר יש חומרים שרעילים לאדם. בבשר אפוי וצלוי נוצרים חומרים רעילים נוספים, שידועים כמסרטנים. בבשר נא יש חיידקים שמזיקים לאדם ומסוגלים אף להרוג אותו. מערכת העיכול של טורפים אמיתיים מתמודדת בהצלחה עם הרעלים והחיידקים האלה.

4. מחקרים מראים כי צריכה גבוהה של שומן, ובעיקר שומן רווי מן החי, מובילה לטרשת עורקים, יתר לחץ דם, קרישי דם, התקפי לב ושבץ מוחי. צריכה גבוהה של שומן גם מפחיתה את יכולת תאי הדם האדומים לשאת חמצן לתאים, וכך משפיעה לרעה על תפקודם וגורמת לגוף להיות חשוף יותר להתפשטות סרטן.

5. יותר משתלם מבחינה אנרגטית לייצר ATP (מטבע האנרגיה של גופנו) ישירות מהגלוקוז שבמזון מאשר דרך תהליך הגלוקונאוגנזה, שבו מיוצר גלוקוז מחומצות אמינו, חומצה לקטית וגליצרול. תהליך הגלוקונאוגנזה הוא תהליך בלתי יעיל היות שהגוף משקיע אנרגיה ביצירת גלוקוז רק כדי לפרק אותו מחדש עבור יצירת מולקולת ATP. בתהליך זה הגוף משתמש בעיקר בחומצות אמינו מחלבוני השריר ליצירת גלוקוז.

בנוסף, בתפריט דל פחמימות במיוחד (מתחת ל-150-100 גרם פחמימות ליום), הגוף עובר ליצירת גופי קטון עבור אנרגיה. גופי קטון הם תרכובות חומציות הנוצרות כתוצר ביניים בעת פירוק שומנים כמקור לאנרגיה במקום פחמימות, ונועדו לשמש אותנו בלית ברירה במצבי חרום כמו הרעבה או צום ממושך. עודף חומציות בדם מביא לירידה ביכולות הקוגניטיביות ולאיבוד מינרלים בסיסיים כמו סידן, אשלגן ומגנזיום דרך השתן ועלול לגרום לאוסטיאופורוזיס ואבנים בכליות. הצטברות יתר של גופי קטון בדם גורמת לדם להפוך לחומצי ולמצב חמור הנקרא 'קטואצידוזיס' שבו עלולה להתרחש ירידה בלחץ הדם, אי ספיקה נשימתית והפרעה בקצב הלב.

6. עודף חלבונים יוצר בפני עצמו עומס רעלים מטבוליים, מכביד על הכליות שאמורות לפנות אותם ופוגע לאורך זמן בתפקודן. בנוסף, כמות הפורונים הגבוהה מעלה את הסיכון לגאוט.

7. קיום תוספתן מנוון בגוף האדם שמעיד על יכולת טרום-חקלאית לעכל תאית.

8. בני האדם, בדומה לקופי האדם ולעטלפי הפירות, לא מסוגלים לייצר ויטמין C בעצמם וחייבים לצרוך אותו מהמזון. רוב בעלי החיים מסוגלים לייצר ויטמין C בעצמם.

9. בני האדם מסוגלים אמנם להתקיים זמן מה על בשר עתיר שומן, אך לא יכולים להתקיים על בשר דל שומן. לבעלי החיים באפריקה יש בשר דל שומן. אינואיטים שאוכלים רק בשר דל שומן סובלים מהרעלת חלבון, זו תופעה הידועה בתור rabbit starvation.

10. מחקרים שמראים שמוח האדם לא התפתח עקב שיפור יכולות הציד שלו, אלא בעקבות הצורך להגדיל את מגוון המזונות הצמחיים שאכל וכך להתפשט מעבר לטריטוריה הצרה של שבט קופי אדם.

11. מחקרים אנתרופולוגיים שמציגים שבטים שניזונים בעיקר על תזונה צמחית. יש לציין שהשבטים האלה עוסקים גם בחקלאות.

12. מחקרים על מאובני הומינידים שמראים כי הללו ניזונו בעיקר על תזונה צמחית. מחקרים כאלה אינם חד משמעיים ונתונים לפרשנויות שונות.

13. יכולת האדם לבשל בשר באש היא אחת הסיבות העיקריות להתפשטות האדם מחוץ לאפריקה לפני כמה עשרות אלפי שנים מאחר שאפשרה לו לשגשג גם במקומות שאקלימם וצמחייתם לא התאימו להתיישבות אנושית. למעשה, באופן זה ניתנה לאדם כמות מזון בלתי מוגבלת, עד אשר הכחיד את בעלי החיים היבשתיים הגדולים והחל לעסוק בחקלאות. האבולוציה מראה שכל מין שיקבל כמות מזון בלתי מוגבלת יתפשט, ללא קשר לתבונתו. הסברה שהאדם החל להתפשט רק כמה מיליוני שנים לאחר שקיבל גישה לכמות מזון בלתי מוגבלת היא עוד טענה קונטרה-אבולוציונית.

14. אם בני האדם באפריקה לא אכלו פירות אלא רק בשר, הם היו חייבים לצרוך גם כמויות אדירות של מים, כי בניגוד לפירות העשירים בנוזלים, הבשר חסר מים ולמעשה מייבש את הגוף. פירוש הדבר הוא מעבר לישובי קבע ליד נהרות ואגמים ולא חיי ציידים נוודים. אף צייד לא יעז להרחיק קילומטרים רבים מיישובו בעקבות הציד שלו כי הוא ימות מהתייבשות.

חסידי תזונת הפליאו מסתמכים על ראיות כמו:

1. מחקרים אנתרופולוגיים שמציגים שבטים שניזונים בעיקר על תזונה בשרית. שבטי האינואיטים הניזונים כמעט אך ורק על בשר נא הם הדוגמה הידועה ביותר. יש לציין שרוב מזון האינואיטים עתיר שומן ודל חלבון, ושהטמפרטורה הקפואה לא מאפשרת לבשר להירקב ולחיידקים מזיקים להתפתח. תנאים אלה לא התקיימו באפריקה שבה התפתח המין האנושי. דוגמה ידועה נוספת היא שבט המסאי האפריקאי, שידוע כעם שנוהג לשתות דם טרי. יש לציין שלמרות ההילה הפרימיטיבית שניתנה להם, המסאי הם עם חקלאי שתזונתו מסתמכת במידה רבה על גידולי תירס וירקות עמילניים ועל חלב הפרות שהם מגדלים, ומעט מאוד על בשר ציד ובשר הפרות. בכל מקרה כיום לא ידועים בעולם שבטים שלא מסתמכים במידת מה על חקלאות.

2. מחקרים על מאובני הומינידים שמראים כי הללו ניזונו בעיקר על תזונה בשרית. מחקרים כאלה אינם חד משמעיים ונתונים לפרשנויות שונות. דוגמה מייצגת לפרשנות הזו היא המאובן הראשון שנקרא "אוסטרלופיתקוס אפריקנוס" על ידי החוקר ריימונד דארט. כשבידו רק גולגולת של הומיניד בן חמש, קבע דארט שמדובר בקוף אדם טורף על סמך הראיות-לכאורה הבאות: א. הגולגולת נמצאה בשולי מדבר קלהארי, ואם האדם התפתח במדבר הרי שלא היה לו די מזון צמחי. ב. באתר נמצאו גם עצמות בעלי חיים אחרים, כולל נמרים, קרנפים, היפופוטמים, נשרים, תנים ובבונים, ואין כל סיבה להימצאותן שם אלא אם כן אותו הומיניד הביא אותן לשם כמזון. גולגולת אדם אחת מול 4,650 עצמות של בעלי חיים אחרים, והסברה היא שהאדם גרם למותם. בנוסף קבע דארט שהנשק המועדף על ההומיניד לקטילת בעלי החיים הכבירים הללו היה עצם הרגל הקדמית של האנטילופה. ג. שיני ההומיניד דומות לשיני האדם המודרני, ומכאן שלא היה מותאם ללעיסת כמויות גדולות של עשב.

3. מחקרים שמראים שהאדם אינו הרביוור מבחינה ביולוגית, כלומר אינו יכול לשגשג רק על עשבים ועלים. מחקרים אלה מתעלמים מפירות כמקור תזונתי.

חסידי תזונת הפליאו מסתמכים גם על טענות חסרות ראיות כמו:

1. באזור היווצרות האדם באפריקה לא היו פירות, או שבשלב מסוים כוסתה אפריקה בקרח, ובני האדם נאלצו לאכול בשר או להיכחד.

2. הפירות בעבר היו דלי סוכר ולא מתוקים, ואדם נאלץ לאכול 100 בננות ליום כדי להתקיים. זו עוד טענה קונטרה-אבולוציונית שקובעת שלעצים בתקופה זו לא היה אינטרס להתרבות.

3. לבעלי החיים באפריקה יש בשר עתיר שומן, ולכן יכולנו להיזון עליהם. זו טענה קונטרה-אבולוציונית שסותרת את תפקיד עודפי השומן בבעלי חיים. עודפי השומן קיימים להגנה מקור, כמו אצל כלבי הים בחוג הקוטב הצפוני, או כמלאי מזון לעת מחסור, כפי שהדוב אוגר שומן לשנת החורף או הגמל אוגר שומן בדבשתו. לבעלי החיים באפריקה החמה ושופעת המזון אין כל צורך בעודפי שומן. למעשה, בעלי חיים באפריקה בעלי עודפי שומן גדולים, כמו לטענת הפליאו, יהיו איטיים ועייפים, יפלו במהרה טרף לשיני הטורפים ולא יעמידו צאצאים.

4. תזונת הפליאו מוסרית יותר, כי בעלי חיים שגדלים במרעה חופשי מסבים פחות נזק סביבתי מגידול דגנים וקטניות למאכל. במידה ונתעלם מהעובדה שרוב גידולי הדגנים והקטניות בעולם נועדו לפיטום בעלי חיים, ונקבל את דמות עולמם שבה בעלי החיים גדלים בטבע, הרי שעלות הבשר תהיה כה גבוהה שבכל מקרה הוא יהווה אחוז זעיר מתזונתם של רוב בני האדם.

5. בפירות ובירקות אין מספיק חלבון או ברזל או סידן או רכיב כזה או אחר, ושאנשים שנמנעים מבשר נידונו להיות רזים, חלשים ואומללים.

מהו האידיאל המקודש של תזונת הפליאו?

בדומה לכומר הקתולי שמתנזר מיחסי מין עם נשים אך בועל את נערי הכנסייה, כך חסידי תזונת הפליאו מטיפים כי האדם אכל בשר נא במשך מיליוני שנים, אך התזונה שלהם שונה לחלוטין. ניתן היה לקבל זאת אם חסידי התזונה היו מסתמכים במידה רבה על בשר נא בתזונתם, או אפילו משלבים בה כמות מסוימת ממנו. עם זאת, תזונתם מכילה 0% בשר נא, ולמרות הטאבו החברתי, ניתן היה לצפות שכמות קטנה אך מובחרת של חסידי התזונה ידווחו שניזונו לאורך זמן על בשר נא, נהנו מבריאות מעולה והתענגו על הטעם, בדיוק כפי שעשו לטענתם אבות אבותינו. מבט על תזונתם של חסידי תזונת הפליאו מראה מתן היתר לאכול מזונות רבים שחבים את קיומם לחקלאות כמו מוצרי חלב, שמנים מזוקקים (זית וקוקוס), אורז, שורשים עמילניים, חומוס, טחינה, קינואה, חומץ בלסמי, שוקולד, אלכוהול, קפה, תה, אבקות חלבון ותוספי תזונה.

מן העבר השני ניצבת תזונת 80/10/10, שסוברת כי אבותינו אכלו בעיקר פירות, עלים ירוקים ומעט אגוזים זרעים, ומיישמת את הסברה כלשונה.

כיצד דומה תזונת הפליאו לדתות אחרות שהתפשטו באצטלה של מדע?

מודל העולם הגאוצנטרי

הטענה המדעית לכאורה שכדור הארץ נמצא במרכז היקום והשמש ושאר הכוכבים מסתובבים סביבו התבססה על האמונה הדתית שהיקום נברא עבור האדם, ולכן האדם נמצא במרכז הבריאה. הראיה המדעית שעליה התבססה הטענה היא שהאדמה שעלינו אנו עומדים יציבה, כלומר איננו חשים את תנועתה, ולכן כדור הארץ נטוע במקומו. תצפיות אסטרונומיות שהראו כי תנועת גרמי השמים סותרות את המודל לא גרמו לערעור ההיפותזה אלא לבניית תיאוריות הולכות ומסתבכות על תנועות משניות במעגלים פנימיים, במקום הפרשנות המקורית של מעגלים מושלמים. כמובן שמרגע שהכנסיה הקתולית אמצה את המודל, הושתקו במשך למעלה מאלף שנים כל ביקורות עליו.

הקומוניזם

חסידי הקומוניזם תמיד טענו שיש "אוטופיה קומוניסטית" של מדינת פועלים שוויונית שאליה הם שואפים, והשלטון הזמני של אליטה סגורה ומדכאת נדרש רק כדי להוביל את ההמונים בדרך הנכונה. כמובן שהשלטון הזמני הפך במהרה לשלטון קבע. חסידי הקומוניזם במערב ששמעו על הטיהורים האכזריים שביצע סטלין בשורות המפלגה ועל המיליונים שמתו מרעב בגלל הקולקטיביזציה של החקלאות, בחרו לאטום את עיניהם ואוזניהם ולהמשיך להאשים את הקפיטליזם בכל עוולות העולם. דוגמה מייצגת ליישום מדעי-לכאורה של הדת הקומוניסטית היא פועלו של טרופים ליסנקו, שהיה ראש האקדמיה לחקלאות של ברית המועצות. ליסנקו, שתורת הגנטיקה שהתפתחה באותה עת לא מצאה חן בעיניו כי לא התאימה לאידיאולוגיה הסובייטית, פיתח תורה גנטית משלו, שבה יצא נגד האבולוציה והברירה הטבעית וקבע שצמחים מסוגלים לפתח תכונות חדשות באמצעות "כוח רצון" והסתגלות איטית. כלומר, שקירור מלאכותי ומתמשך של צמח יאפשר לו לשגשג גם בחורף הרוסי. מעמדו של ליסנקו אפשר לו להחניק את הביקורת של שאר המדענים הרוסים נגדו ואף לשלוח כמה מהם למוות בטרם עת. בסופו של דבר הופרכה לחלוטין תורת הגנטיקה של ליסנקו, אך לא לפני שמיליונים מתו מרעב בעקבות ניסוייו הכושלים.

דוגמה לכך ניתן לראות במעשיו של הוגה תזונת הפליאו בעצמו, ד"ר לורן קורדיין, שחיבר את הספר The Paleo Diet. ד"ר קורדיין יצא חוצץ נגד שומן רווי ופירט בהרחבה בספרו את הסכנות שבאכילתו. אולם, לאחר שנוכח שהתזונה לא צוברת פופולריות ורבים מתקשים לעמוד בה, שינה את דעתו והחל להלל את נפלאות השומן הרווי.

לסיכום

מזה כמאתיים שנים מנסים אלפי חוקרים לגלות כיצד התפתח המין האנושי, כיצד גדל נפח מוחו, מה היה הסדר החברתי שלו, מה היו העדפותיו התזונתיות וכן הלאה. הדעות חלוקות על כל הנושאים האלה, וייתכן כי לרובם לעולם לא תימצא תשובה. הקונצנזוס המדעי קיים בשתי נקודות קיצוניות:

1. קופי האדם הם המין הכי קרוב אלינו מבחינה ביולוגית, והאב הקדמון שלנו התפצל מהם לפני כ-2.5 מיליוני שנים.

2. אנו צאצאיו של מין האדם המכונה "הומו ספייאנס" שהתפתח באפריקה והחל להתפשט על פני כל כדור הארץ לפני כ-80,000 שנה.

איש אינו יודע בוודאות מה קרה בין שתי הנקודות האלה, איש פרט לחסידי תזונת הפליאו. האם נמצאה סוף כל סוף התשובה לתעלומה העצומה הזו? האם ראשי תזונת הפליאו יקבלו בקרוב את פרס הנובל? התשובה לכך שלילית. למה? כי תזונת הפליאו אינה מדע, היא דת.

לקריאה נוספת:
תזונת האדם – סקירה היסטורית

Subscribe
הרשמה לעדכונים
guest

 

53 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
פליאוליט
פליאוליט
24 בנובמבר 2014 8:24

ה"מחקרים" הרבים שהצגתם הם ללא מקור אחד.. אבל זה לא העניין. אם זה שאני לא נושך ארנבת בעודה בחיים וקורע ממנה הכל אומר שלא נועדתי לאכול בשר אז יש גם ירקות שנראה אם תצליח לאכול אותם ככה "חיים". ושלא לדבר על כל הגרעינים של הפירות.. או החלקים שאנו לא אוכלים בעלים כי אנחנו לא מעכלים תאית. אז?
זו הטענה הכי מגוחכת שיש. מה גם שיש לנו ניבים. אבל קטנים כי בתהליך הברירה הטבעית הם קטנו כיוון שהמוח המפותח שלנו מצא שיטות אחרות לאיך לאכול את הבשר.
והמעי העיוור והתוספתן ממש קטנים אצל בני אדם בניגוד לקנגורו לדוג' כיוון שאנו 'לא' צמחוניים. תגובה

טבעונילאפירותן
טבעונילאפירותן
Reply to  פליאוליט
29 באוגוסט 2016 10:54

התגובה שלך מגוכחת אם כבר לא הבנת על הבשר הם רשמו בפירוש

הם רשמו את החי רק לסגור פינה מהתחכמויות כמו שלך – אבל אתה התעלמת בצורה בוטה ממה שהם רשמו שבשר שמבשלים אותו יוצר חומרים מסרטנים – מה שירקות שמבשלים לא עושים

ואני אחזור שוב כדי שלא תתעלם מזה עוד פעם : בשר מבושל מכיל חומרים מסרטנים

ולהבדיל מה שאנשים אוהבים להגיד ארגון הבריאות העולמי לא חזר בו מכך שבשר מעובד מסרטן אלא שהוא לא מסרטן ברמה של סיגריות – וגם זה רק בגלל שיצרני הבשר הפעילו עליו לחץ אדיר

גם לגבי בשר אדום לא מעובד נמצא שהוא מסרטן

פליאוליסט
פליאוליסט
4 במרץ 2014 13:54

אני אפרט בקצרה:
1. האדם מותאם מאוד לאכילת בשר, מתקשה יותר עם אכילת צמחים.
2. מה קשור? אין מניעה לאכול מזון נא מן החי – אנו מבשלים אותו כדי להקל על הלעיסה וכדי לחטא אותו ובכך לצמצם זיהומים.
3. לא בבשר אפוי או צלוי – אלא בבשר שרוף. וגם זה, הרע במיעוטו. אפילו בבננה יש THC, שהוא החומר הפעיל במריחואנה, זה אומר שבננה היא סם? למגפת הסלמונלה הגדולה באנגליה גרמו ירקות ובעיקרם מלפפונים שנשאו את הזיהום.. אז?
4. שקר גס – מחקרים מודרנים מראים הפוך.
5. שקר גס – לא כך מערכת האנגריה פועלת.
6. תגדיר עודף חלבונים.. צריכה גבוהה של חלבונים בנוכחות שומנים אינה מובילה לעודף חלבונים..
7. אז? זה כמו להגיד שקיום עצם הזנב מעיד שפעם היה לנו זנב, אז אסור לשכב על הגב – רוצה לרדוף אחרי חתולים, כלבלב?
8. נכון – מזון מן החי עשיר בויטמין סי. אז?!
9. rabbit starvation קרה באנטרטיקה כאשר מספר חוקרים התקיימו תקופה ארוכה אך ורק על בשר ארנבים.. הצדק עמך.. פליאו דוגל בכמה שיותר שומן.. אז?!
10. שקר גס.. קונצנזוס והסכמה רוחבית שהמוח התפתח בעקבות הגברת צריכת החלבון מן החי.
11. קיים. יש גם שבטים קניבלים. אז?
12. נו, אתה עצמך מסתייג.. למען השם.. רוב הארכיאולוגיה ממשיכה להוכיח את צריכת המזון מן החי כחלק משמעותי בתפריט.
13. לא ברור מאיפה הביא את הטענה הזאת.
14. גידול פירות צורך יותר מים – אז אפשר באותה הנפצה להגיד ש"האדם לא יעז לגדל פירות, כי הדבר ידלל את מאגרי המים שלו!".. מבוסס על השערות והנחות..

בקיצור – כל אחת מהנקודות שהוא מעלה ניתנות להפרכה על ידי חיפוש פשוט בגוגל.. עוד שקר דמגוגי טבעוני.. תשארו עם הטיעונים המוסריים – זה שדה קרב שאתם מכירים..

קוראת נבונה
קוראת נבונה
Reply to  פליאוליסט
5 במרץ 2014 5:59

תזןנה עתירת פחמימות הרסה לו את החיים ותזונת פליאו הצילה לו אותם. סיפורו של ישראלי.
אשמח אם תביאו סיפורים כאלו ולא רק תגידו שתזונת פירות ריפאה אנשים
http://video.unctv.org/video/2365192669/

יאיר
יאיר
14 בפברואר 2013 8:21

נשמע לי קצת מוגזם. אפשר להגיד את זה על כל דיאטה… לדעתי זה פשוט עוד דיאטה בין כל שלל הדיאטות שיש בעולמנו. 🙂

חב
חב
26 בינואר 2013 16:40

אם אני צמחוני- הגלוקוז בדם 300, שומנים טריגליצירידם ולחץ דם בשמיים, אם אני מפחית פחמימות למינימום אוכל חלבון ירקות מעט שומן- הכל מסתדר- מעצמו- ללא צורך בתרופות, אם יודעים מה- זה לא קורה רק לי….והמבין יבין

חב
חב
Reply to  צוות האתר
2 בפברואר 2013 20:16

תנסה את התזונה הזאת – תראה כמה גלוקוז יהיה לך בצום, ומהפירות תקבל כבד שומני, וטריגליצירידים בשמיים- ניסית את זה במדויוק-רק החמיר את המצב, דקך אגב זה מתואר גם בספרות המדעית

חב
חב
Reply to  צוות האתר
3 בפברואר 2013 18:40

זה שתכתוב על ההערות שלי שהם טיפשיות לא עושה ממך חכם, להפך
תמליץ על פירות לחולי סכרת וככה תגרום להם לחלות בצורה קשה יותר, עם טריגליצרידים בשמיים,

אם הכל היה כמו שאתה חושב, היו מעט מאוד, אם בכלל, חולי סכרת בעולם שהם במגמת עליה, ומאובחנים בגיל צעיר יותר, אבל ברפואה אתה לא מבין כלום, ורק מסכן חולים

קוראת נבונה
קוראת נבונה
Reply to  צוות האתר
5 במרץ 2014 5:53

תנסה את התזונה הזאת – תראה כמה גלוקוז יהיה לך בצום, ומהפירות תקבל כבד שומני, וטריגליצירידים בשמיים- ניסית את זה במדויוק-רק החמיר את המצב, דקך אגב זה מתואר גם בספרות המדעית

קשה להאמין שעשית את התזונה הזאת בצורה מדויקת כשאתה לא מסוגל אפילו לכתוב משפט קצר ופשוט בעברית ללא שגיאות, בעוד שאנשים אחרים עושים את התזונה הזאת במשך עשרות שנים בהצלחה מרובה. אנא שמור את ההערות המטופשות האלו שאין להן כל אחיזה במציאות לאתרי פליאו. תאכל יותר פירות! הם יעזרו לך לא רק לבריאות הפיזית והנפשית אלא גם המנטלית.

למי שרוצה באמת לדעת איך להיות בריא ולהראות צעיר גם בגיל מבוגר צפו בסרטונים הבאים של ד"ר רוברט לוקהרט בן ה-68. כך נראה אדם שאוכל רק פירות וירקות כבר 30 שנה-
http://www.youtube.com/watch?v=BoM7o5NpB9k&list=UUMBK0TKv8M8EY5V_XlnS8yw&index=1
http://www.youtube.com/watch?v=JA743NUIsXg&list=UUMBK0TKv8M8EY5V_XlnS8yw&index=4&feature=plcp
http://www.inspirawtion.com/Robert-Lockhart.html"

אני אוכלת מגוון, תזונה מסורתית כמו של סבי וסבתי שחיו עד גיל 100 ויותר. הרבה שומן, מעט פחמימות ופירות, כמעט ללא סוכר, הרבה ירקות.
מאוד יוצאות דופן בתגובות כאן, הן התגובות הלא מלומדות, ציניות של "צוות האתר". אני לא מבינה איך אנשים אם ידע כל כך קלוש בגוף האדם, יכולים להנחות אוכלוסיית אנשים בתזונה כל כך בעייתית, שאולי -אולי טובה לצוות האתר בלבד ועוד כמה מוטנטים. כל חיפוש הכי פשוט במקוקות מידע מדעיים, מפריך את כל התאוריות שלכם. ככה בונים תאוריה בימינו? בלי סימוכין מדעיים???
לא, ככה בונים דת: מסתמכים על כל מיני מטיפים וגורואים באינטרנט.לא מביאים ציטוטים על כל קביעה ממחקר הגון, אובייקטיבי.
ככה גורמים סבל להרבה עוקבים שחולים בגללכם וככה בקרוב גם תגיע תביעת נזיקין. חכו בסבלנות והכינו לעצמכם ביטוח מקיף.

קוראת נבונה
קוראת נבונה
Reply to  צוות האתר
5 במרץ 2014 12:38

אין ספק שצוות האתר מאוד משוכנע בתזונת 30 בננות ליום. אין ספק שהוא יודע המון, אין ספק שהוא אוהב להגיד "קולין קמפבל" (כאילו שזה דוגל בתזונת פירות חחח…), אין ספק שאין לו ספק!!!!
ממש אתר למופת ומסכן מי שנופל בפח שלו.

תצליחו עם התזונה שלכם, באמת. מקווה שישארו לנו מספיק פירות, בקטנה בשביל פעם ביום

JA
JA
Reply to  חב
16 באוקטובר 2014 14:55

מאוד תלוי מה אתה אוכל. אם כשאתה צמחוני אתה אוכל בעיקר אוכל מעובד, והתזונה שלך לא מתבססת על עקרונות ה80/10/10 זה ממש הגיוני.

מאשה
מאשה
23 באוקטובר 2012 16:31

אני מרגישה שהכתבה הזאת לא באמת נכתבה מנקודת מבט נטריילית, מורגש מאוד שכותב המאמר נגד אכילת בשר. מעליב שהוא פונה אל דיאטת הפליאו כאל דת, בעוד שהיא נאחזת ביותר ממצאים מדעיים מאשר מוסריים לעומת הצמחונות. רק לאחרונה הצמחונות החלה, ובאמת בניסיון נואש, להוסיף ממצאים מדעיים לטענותיהם, על אף שמי יודע אולי באמת יצמח מזה משהו מרשים שיטרטר את העולם?
מי יודע.
אבל בינתיים, תסלחו לי, אם מחלקים פה את התואר "דת", הצמחונות הרבה יותר ראוייה לזה.

מאשה
מאשה
Reply to  מאשה
23 באוקטובר 2012 17:01

ואני גם לא גאה באנשי דת הפליאו שמתייחסים לא יפה לצמחוניים או טבעוניים, סה"כ יש להם באמת מטרות מאוד טובות וחבל שבמקום ללמוד אחד מן השני את הדברים הטובים אנשים מנסים להסתחסך.